Bazı kumarin bileşiklerinin Fe(II), Cu(II) ve Ni(II) metal iyonları ile kompleksleşmelerinin incelenmesi
Investigation of metal complexes of some coumarin derivatives with Fe(II), Cu(II) and Ni(II) metal ions
- Tez No: 168953
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAVCI, YRD. DOÇ. DR. HASAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET BAZI KUMARIN BİLEŞİKLERİNİN Fe(II), Cu(II) ve Ni(ü) METAL İYONLARI ile KOMPLEKSLEŞMELERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada 7,8-dihidroksi-3-fenil-2H-kromen-2-on (L1) ve 6,7-dihidroksi- 3-fenil-2H-kromen-2-on (L2) bileşiklerinin asitlik sabitleri ve bu ligandların Fe(II), Cu(II) ve Ni(II) metal iyonlan ile yapmış oldukları 1:1 stokiyometrik orandaki kompleksleşmelerine ait kararlılık sabitleri, potansiyometrik titrasyon ve UV- spektrofotometrik yöntemlerle tayin edilmiştir. Potansiyometrik titrasyonlar üç farklı sıcaklıkta (298 K, 303 K, 310 K) ve I = 0,1 M iyonik şiddet ortamında gerçekleştirilmiştir. UV-spektrofotometrik çalışmalar ise tek bir sıcaklıkta (298 K) ve I = 0,1 M iyonik şiddet ortamında gerçekleştirilmiştir. Her iki yöntemde de iyonik şiddet ayarlamaları LiCİ ile yapılmıştır; çalışmalar hacimce 1 :20 metanol/su çözücü karışımı ortamında gerçekleştirilmiştir. Potansiyometrik titrasyon sonuçlan TITFIT paket programı ile değerlendirilmiştir. UV-spektrofotometrik veriler ise Albert-Serjeant yöntemi ile değerlendirilmiştir. Söz konusu ligandların Fe(II), Cu(II) ve Ni(II) metal iyonlanyla oluşturduğu başlıca kompleks türünün her bir ligand için (L1)M+2 ve (L2)M+2 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, ligandların dissosiasyon reaksiyonlarına ve bu ligandların adı geçen metal iyonlan ile oluşturdukları kompleksleşme reaksiyonlarına ait termodinamik fonksiyonlar incelenmiştir. Ligandların pKa değerlerinin sıcaklık arttıkça azaldığı gözlenmiştir. Bu gözlem sıcaklık arttıkça dissosiasyon reaksiyonunun arttığını göstermiştir. Dissosiasyon reaksiyonlarına ait serbest enerji değişimi AG'nin pozitif olması bu reaksiyonların kendiliğinden olmadığım, entalpi değişimi AH'nin pozitif olması bu reaksiyonların endotermik olduğunu, entropi değişimi AS'nin negatif VIolması ise bu reaksiyonlarda düzensizliğin azaldığını göstermiştir. Kompleksleşme reaksiyonlarına ait serbest enerji değişimi AG'nin negatif olması bu reaksiyonların kendiliğinden olduğunu, entalpi değişimi AH'nin negatif olması bu reaksiyonların ekzotermik olduğunu, entropi değişimi AS'nin pozitif olması ise bu reaksiyonlarda düzensizliğin arttığım göstermiştir. NİSAN 2005 Ayla GÜMRAH VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION of METAL COMPLEXES of SOME COUMARIN DERIVATIVES with Fe(II), Cu(II) and Ni(II) METAL IONS In this study, the acid dissociation constants of 7,8-dihydroxy-3-phenyl-2H- chromen-2-on (L1) and 6,7-dihydroxy-3-phenyl-2H-chromen-2-on (L2) and their complex stability constants of 1:1 complexes with Fe(II), Cu(II) and Ni(II) metal ions have been determined by using both potentiometric titration and UV- spectrophotometry methods, at ionic strength, I = 0,1 M (0,1 M LiCl) and in a methanol-water (1 :20 v/v ) mixture. The potentiometric titrations were carried out at three different temperatures, 298 K, 303 K, 310 K, respectively. The UV- spectrophotometric experiments were carried out at only 298 K. The potentiometric results were evaluated by using TITFIT software program and UV- spectrophotometric results evaluated by using Albert-Serjeant method. The major species found in all metal-ligand complexation systems were (L1)M+2 and (L2)M+2 with both ligands. In this study, the thermodynamic parameters for dissociation and complexation have also been determined. The pKa values of the free ligands decrease with increasing temperature indicating that the acidity of the ligands increases with increasing temperature, i.e., a higher temperature favours the dissociation process. The dissociation process is nonspontaneous, endothermic, and entropically unfavourable. The formation of metal complexes has been found to be spontaneous, exothermic and entropically favourable. APRIL 2005 Ayla GÜMRAH VIII