Bazı sülfonamid türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some sulfonamide derivatives
  1. Tez No: 395545
  2. Yazar: ŞEREF KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇAKIR, PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Sülfonamid türü bileşikler 50 yılı aşkın bir süredir bir çok alanda ilaç olarak kullanılmaktadır. Kumarin (2H-1-benzopiran-2-on) ve turevleri doğada yaygın olarak bulunurlar. Kumarinlerin birçok doğal ve sentetik türevleri kimya, biyoloji, fizik ve tıp gibi alanlarda gıda ve kozmetik katkıları, optik parlatma ajanları, floresan yayıcılar ve lazer boyalar, insektisitlerin hazırlanmasını içeren farklı uygulamalarda kullanılmışlardır. Diğer yandan kumarinlerin antikoagulan, antitrombotik, antimikrobiyal, antibakteriyal, antikanser ve anti-HIV aktiviteleri gibi ceşitli biyolojik aktiviteleri iyi bilinmektedir. Schiff bazı ve komplekslerinin endüstriyel, antifungal ve biyolojik uygulamaları nedeniyle bir çok çalışması yapılmıştır. Bu sebeplerden dolayı çalışmamızda hidroksi kumarin ve imin grubları bağlanmış sülfonamid bileşiklerinin sentezini gerçekleştirdik. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları FT IR, 1H NMR, 13C NMR spektrokopisi ile aydınlatıldı. Ayrıca sülfonamid bileşiklerinin Mg+2, Ca+2, Pb+2, Cr+3, Fe+3, Co+2, Ni+2, Cu+2 ve Zn+2 iyonları ile kompleksleşme özellikleri sıvı-sıvı ektraksiyon metodu kullanılarak Inductive Coupled Plasma ( ICP) spektroskopisi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sulfonamide type compounds have been used as drugs many areas for above 50 years. Coumarin (2H-l-benzopyran-2-one) and its derivatives occur widely in nature. Many natural and synthetic derivatives of coumarin are used in different applications in chemistry, biology, medicine and physics, including additives in food and cosmetics, optical brightening agents, dispersed fluorescent and laser dyes, in the preparation of insecticides. On the other hand, diverse biological activities of coumarins are well known as anticoagulant, antithrombotic, antimicrobial, antibacterial, anticancer and anti-HIV activities. Schiff bases and their complexes have been widely studied because of their industrial, antifugal and biological applications. For this reason, we synthesized hydroxy coumarin and imine substituted sulfonamide compounds in our work. The structure of compounds were determined by using of FT IR, 1H NMR and 13C NMR spectroscopic methods. The complexation ability with Mg+2, Ca+2, Pb+2, Cr+3, Fe+3, Co+2, Ni+2, Cu+2 ve Zn+2 cations of sulfonamid compounds were also determined by Inductive Coupled Plasma (ICP) using liquid-liquid extraction method.