Analysis of the effects of greenhouse gas emission reduction strategies on Turkish energy and economy systems
Sera gazı emisyonlarını azaltım stratejilerinin Türkiye enerji ve ekonomi sistemlerine etkilerinin analizi
  1. Tez No: 168961
  2. Yazar: YILMAZ ERDEM VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANAY SIDKI UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET SERA GAZI EMİSYONLARINI AZALTIM STRATEJİLERİNİN TÜRKİYE ENERJİ VE EKONOMİ SİSTEMLERİNE ETKİLERİNİN ANALİZİ Dünya bir iklim felaketi ile karşı karşıya. Dünya çapında ortalama sıcaklıklar yıldan yıla artıyor, iklim değişiyor, ekosistemler ve milyonlarca insanın hayatı tehlike altında. Bu bazı gaz salımlarına, özellikle karbondioksit şahmına bağlı olarak ortaya çıkan sera etkisinin bir sonucu. Karbondioksit saliminin ana kaynağının ise kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlarından enerji elde edilmesi olduğu biliniyor. Johannesburg kentinde 2002 yılında düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma baklanda Dünya Zirvesi'nde, bir Uygulama Planı üzerinde anlaşıldı. Bu Uygulama Planı ve 2003 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kanunlaştırılan BM İklim Değişikliği Anlaşması, enerji üretimi ve tüketimi nedeniyle ortaya çıkan sera gazı emisyonlarının azaltımı konusunda Türkiye ve diğer dünya hükümetlerine sorumluluklar yüklemektedir. Türkiye, enerji üretimi ve tüketimi sonucunda ortaya çıkan sera gazı emisyonlarım nasıl azaltacağı konusunda karar vermek durumundadır. Bu karar, hangi enerji kaynağının kullanılacağında, nasıl verimli kullanılacağında ve ne kadar kullanılacağında yatmaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye MARKAL Enerji Karar Destek Sistemi ve ANSWER yazılımı kullanılarak sera gazı emisyonlarının azaltımı konusundaki farklı strateji ve senaryoların Türkiye'nin enerji ve ekonomi stratejileri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Mayıs 2005 Erdem VARDAR VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THE EFFECTS OF GREENHOUSE GAS EMISSION REDUCTION STRATEGIES ON TURKISH ENERGY AND ECONOMY SYSTEMS The world is facing a climate crisis. The average temperatures around the world are rising year by year, the climate is changing, ecosystems and lives of millions of people are under threat. This is due to greenhouse effect which is caused by some gas emissions, especially carbon dioxide. The main source of this greenhouse gas release is known as producing energy from fossil fuels, such as coal, petroleum and natural gas. In Johannesburg Earth Summit on Sustainable Development in 2002, an Implementation Plan has been agreed upon. This Implementation Plan and the UN Convention on Climate Change ratified by the Turkish Parliament in 2003, put the responsibility on Turkey and other world governments to decrease the greenhouse gas emissions due to the energy production and consumption. Turkey needs to determine how to decrease greenhouse gas emissions caused by its energy production and consumption patterns. The decision lies in what to use as energy source, how to use it effectively and how much to use it. The aim of this thesis is to analyze the effects of different scenarios how to decrease greenhouse gas emissions, on the Turkish energy and economy systems, by using Turkey MARKAL Energy Decision Support System and ANSWER software. May, 2005 Erdem VARDAR vu