Selecting and prioritizing R and D investment projects by using the combined decision model (TCDM) and applcation for modernization type R and D projects
AR-GE yatırım projelerinde projelerin seçilmesi ve sıralanması için birleşik karar modeli ve modernizasyon tipinde AR-GE projelerine uygulanması
- Tez No: 168960
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET AR-GE YATIRIM PROJELERİNDE PROJELERİN SEÇİLMESİ VE SIRALANMASI İÇİN BİRLEŞİK KARAR MODELİ VE MODERNİZASYON TİPİNDE AR-GE PROJELERİNE UYGULAMASI İçinde bulunduğumuz dönem ve“Bilgi Çağı”olarak isimlendirdiğimiz çağımızda hızla gelişen ve değişen teknoloji ile küreselleşme gibi önemli eğilimler de gözönüne alındığında kurumların ayakta kalabilmeleri ve bu denli hızlı ve teknolojiye bağlı olarak değişen ortamda varolabilmeleri için en önemli unsurlardan biri Araştırma ve Geliştirme faaliyetleridir. Araştırma ve Geliştirme yukarıda söz edilen açılardan çok önemli olduğu kadar uygulaması ve kısıtlı kaynaklar gözönüne alındığında mevcut alternatif AR- GE yatırımları arasında seçim ve sıralama yapılması bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu problemin çözümünde kaynaklar ve bu kaynakların kullanılması sonucunda ortaya çıkacak çıktılar sayılabilen ve sayılamayan değerlerden oluşmaktadır. Amaç, bu çalışma ile oluşturulan karar modeli yardımıyle karara etki edecek her türlü girdi ve çıktı kullanılarak karar vericiye seçimli AR-GE projeleri arasından etkin olanları göstermek ve yapılabilirlik analizi yaparak etkin projeler arasındaki uygulama sırasını ve önceliğini belirlemektir. Bu çalışmada öncelikle hem sayılabilen hemde sayılamayan değerleri kullanabilen ve seçimli projeler için etkinlik ve olurluluk analizleri yapabilen bir karar modeli oluşturulmuş olup oluşturulan bu karar modeli, modernizasyon tipinde AR-GE proje seçenekleri arasından etkin ve yapılabilir olanlarının belirlenmesine yönelik uygulaması sunulmuştur. Ocak 2005 Tahir ÇONKA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SELECTING AND PRIORITIZING R&D INVESTMENT PROJECTS BY USING THE COMBINED DECISION MODEL (TCDM) AND APPLICATION FOR MODERNIZATION TYPE R&D PROJECTS In the period we are living as“Information Era”, when fast improving and changing technology conditions and important trends like globalization are taken into consideration, one of the most important key factors for the institutions to be able to remain stable and alive is the Research and Development activity. Besides standing still and alive, Research and Development brings along many factors to be considered during the application and realization stage. Considering the limited resources; selection and prioritizing among the alternative R&D projects have become the main focus of the problem. The solution to this problem consists of both the qualitative and the quantitative values as being the inputs and the outputs of the problem. The main objective of this research is to obtain a decision model which uses all kinds of inputs and outputs (in either qualitative or quantitative forms) affecting the decision and to provide with the valuable information to the decision maker, and to help the decision maker to choose the efficient and the feasible projects among the alternatives by implementing the feasibility and efficiency analysis proposed in the presented decision model. In this dissertation, a combined decision model, implementing both the efficiency and the feasibility analysis by using both the qualitative and the quantitative information in the same model is obtained and an application of the model to determine the efficient and feasible projects among the modernization type of R&D projects is presented. January 2005 Tahir ÇONKA VI