Tekstil ve hazır giyim sektöründe elektronik ticaret
E-commerce on textile and garment industry
- Tez No: 168964
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Elektronik Ticaret 20. yüzyılın en önemli buluşlarından olan internet hayatımızın her alanına büyük yenilikler ve renkler getirmekle kalmayıp, klasikleşmiş üretim metodları, pazarlama teknikleri ve iletişim yöntemlerini de zorlamakta ve yeni ufuklar açmaktadır. İnternet' le beraber tüm bilgiler mevcut donanımlar sayesinde bilgisayar klavyesinin bir tuşu ile sınır tanımadan ve süre problemi olmadan milyonlarca kilometre uzağa taşınabilmekte ve bu şekilde haberleşme sağlanabilmektedir. Yine internet sayesinde pazarlama yöntemleri ve stratejileri alt üst olmuştur. Artık hedef kitleye ulaşmak çok daha ucuz olmakla kalmayıp hedef kitle tüm dünyada ağ üzerinde bulunan milyonlar olmuştur. Hayatımızın her alanına böylesine yenilikler getiren internet, ülkemiz içinde tabi ki çok önemlidir. Bilgi ve iletişim için gerekli donanımların çok ucuz olmaması, teknolojik olarak ülke dışına bağımlı bulunmamız ve ülke milli gelirinin yüksek olmaması bizi en çok zorlayan konulardır. Ancak bunlara rağmen ülkemizde de bilgisayar ve internet kullanımı hızla artmakta fiyatlar göreceli olarak düşmektedir. İnternet Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü içinde oldukça önemlidir. Zira tekstil ve hazır giyimin hedef kitlesi tüketiciler, insanlardır. Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü için diğer önemli konu üretilen malların tanıtımı (fuar-sergi-defile) ve pazarlanmasıdır. İşte internet bu konuda karşımıza sınırsız imkanlar sunmakta ve bundan 30 sene önce yapılamayacak bir çok şeyin yapılmasını olanaklı hale getirmektedir. Yine internet sayesinde tekstil ve hazır giyim üreticisi firmalar, tedarik zincirleri oluşturmakta ve dünya fiyatları ile ülke içi fiyatları kıyaslayabilmektedirler. Yeni üretilen mallar ve teknolojiler konusunda çok hızlı bilgi alabilmekte internet üzerinden planlama ve üretim yöntemleri geliştirilmesine çalışılmaktadır. Artık hiç bir şey internet öncesindeki gibi olmayacaktır. Yapılan çalışmada Türk Tekstil ve Konfeksiyon Sektörünün yapısından yola çıkarak Elektronik Ticaret' in uygulanabilirliğini incelemeye çalıştım. Birinci Bölümde tezin amacı bulunmakta. Tekstil ve Hazır Giyim sektöründe elektronik ticaret ve e-ticaretin uygulanabilirliğinin incelenmesi üzerinde duruldu. İkinci Bölümde genel bilgilere yer verildi. İnternet, internetin tarihçesi, elektronik ticaret ve kapsamı hakkında bilgi verildi. Elektronik ticaretin türleri; mal ve hizmet teslimine göre, talep eden taraflara göre ve tercih edilen ağ türüne göre olmak üzere incelendi. Elektronik ticarette kullanılan e-belge, e-belge türleri, özellikleri ve faydaları üzerinde duruldu. Elektronik ticarette ödeme araçlarında yerine getirilmesi gereken hususlar incelendi. vıElektronik ödeme sistemlerinin özelliklerine göre sınıflandırılması da bu bölüm konularındandır. Sanal ticarette kredi kartı kullanım ve ödeme akışı, ödeme sistemleriyle ilgili temel terimler incelendi. Sanal ödeme sistemlerinde güvenlik önlemlerinden SSL ve SET açıklandı. Elektronik işletmelerde güvenlik 3 ana boyutu ile incelendi. Bunlar; ağ güvenliği, sistem güvenliği ve veri iletişim güvenliği olmak üzere gruplandırıldı. E-iş modellerinde gelir elde etme çeşitlerinden bahsedildi. ikinci bölümünün son konusu tekstil ve hazır giyim sektöründe mevcut durum ve sorunlar incelenerek, genel değerlendirme yapıldı. Tekstilde elektronik ticaret yapan firmalar ve ne tür bir ticaret gerçekleştirdiği üzerinde duruldu. Üçüncü Bölümde ise tezin konusu olan Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe; elektronik ticaret isimli anket tekstil firmalarına uygulandı. Anketi uygulama yöntemi belirtildi. Dördüncü bölümde uygulanan anketin analizi ve yorumlanması yapıldı, veriler sayısal olarak değerlendirildi. Ekler bölümünde ise konunun gereği çok fazla kullanılan teknik kelimeler ve deyimler açıklandı. Ayrıca bu bölümde tezde uygulanan ankete yer verilmiştir. Ocak, 2004 Seda KAYALI vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT E-COMMERCE ON TEXTILE AND GARMENT INDUSTRY The internet is one of the most important discoveries of 20th century, brought to our life not only a lot of innovations and new colours, but also renews classical production methods, marketing technics and communication methods and it opens a new horizons. With internet, all information can be carried further on millions of kilometres without a limit or time problem by existing hardwares with a key of the keyboard and by this way communication can be provided. Marketing methods and strategies was changed so much with internet. It is cheaper to reach to the target people; target people became millions of people from all over the world on network. The internet, that brought a lot of innovations to all our life, is also very important for Turkey. There are some difficulties because necessary hardwares for getting information and communication is not very cheap, Eventhough these problems, usage of computer and internet increases and the prices decreases. The internet is also very important for textile and garment industry. The target mass of textile and garment industry is consumers. Another important topic for textile and garment industruy is the showing of the produced goods (fair, exhibition, fashion show) and marketing. Here, internet presents unlimited opportunities and makes a lot of thing (that could not be made 30 years before) possible. Textile and garment industry constitutes provision chains and they can compare the prices in their country with the world prices by internet. They can get information about new produced goods and technologies;and also planning and production methods are tryed to be improved by internet. Nothing will be the same as before internet. This study is concerned with the practicability of e-commerce to the Turkish Textile and Garment Industry. In the first chapter, there is the aim of the study. E-commerce and the practicability of e-commerce in the Textile and Garment Industry is also studied. In the second chapter, internet, the history of internet, e-commerce and the contents of e-commerce were explained. Types of e-commerce was studied according to goods and service delivery, according to sides who demand and to the network type. E-documents, types of e-documents and uses of e-documents was mentioned. The matters that should be performed about payment tools in e- commerce were explained. The properties of electronic payment systems were also classifield in this chapter. The usage of credit card in e-commerce and payment flow, basic terms about the payment system were studied. The security precautions, SSL and SET were explained. The security in e-managing was examined in three main extent; network security, system security and data communication security was studied. Types of earning money in models of e-business were mentioned. The last topic of the second chapter, existing situation and problems of Textile and Garment vmIndustry, were studied and general evaluation was made. The textile companies making e-commerce and the kind of trading that they do were studied. In the third chapter, the questionnaire was made and evaluated numerically. In appendix, the technical terms and the phrases that were used were explained. In this chapter, there is also the questionnaire which was used in this study. January, 2004 Seda KAYALI IX