Tekstil ve hazır giyim sanayinde elektronik pazarlama ve bir uygulama
Elektronic marketing in textile, garment industry and a survey study
- Tez No: 230834
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bilgi, insanların ihtiyaç duyduğu tüm mal ve hizmetlerin üretilmesi ve diğerihtiyaçların karşılanmasında en önemli araç konumundadır. Küresel bilgi ağı olarakbilinen internet, dünya ülkelerinin hemen hepsini birbirine bağlamakta ve bu sayedeüretici ve tüketicilerin birbirleriyle çok düşük maliyetle ve doğrudan bilgiyipaylaşmalarına izin vermektedir.İşlem ve dağıtım masraflarını azaltan internet, işletmelerin müşteriyle olanilişkilerini yeniden biçimlendirmektir. İnternet, işletmeler arasında daha büyük rekabetdoğurmaktadır ve potansiyel müşterilerin işletmelere daha kolay erişebilmelerinisağlamaktadır.İnternet Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü içinde oldukça önemlidir.Zira tekstil vehazır giyimin hedef kitlesi tüketiciler insanlardır. Tüketiciye birebir ulaşmanın sınırsızimkanlarını sunan internet tekstil sektörünün de en büyük pazarlama araçları arasındayerini almıştır.Yapılan çalışmada Türk Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe elektronikpazarlamanın ne kadar kullanıldığı incelenmiştir.Birinci bölümde elektronik ticaret ve modern pazarlama anlayışı üzerindedurulmuştur.İkinci bölümde elektronik pazarlamanın ortaya çıkışı, gelişimi, hacmi ve yeniyaklaşımlar açıklanmıştır.Üçüncü bölümde tekstil ve hazır giyim sektörü hakkında genel bilgilerverildikten sonra anket firmalara uygulamıştır.Anketi uygulama yöntemleri belirtilmişuygulanan anketin analizi ve yorumlanması yapılmış, veriler sayısal olarakdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowledge is the most important tool for producing goods and services. Globalknowledge network known as internet is connecting all of the counturies each other sothat producers and consumers can share information directly and with low cost.Internet is reforming the business relations ,creating greater competition andprovide potential customers to access manufacturers.Internet is very important for Textile and Apparel Industry because targetconsumers are human. Internet is offering unlimited opportunities to reach consumersand took place in the one of the most important marketing tools of textile sector.In this study i examined the importance of electronic-marketing in TurkishTextile and Garment IndustryIn the first chapter, electronic commerce and modern marketing concept hasemphasized.In the second chapter, emergence, development, volume and new approaches ofelectronic marketting are described.In the third chapter, general information about the textile and apparel sector hasbeen given, survey methods applied to companies and analysis and interpretation of thesurvey were made.