Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektöründe değişen dünya pazarlarına uyum süreci
Adaptation period to the changing world markets for textile and ready made clothing industry
  1. Tez No: 226881
  2. Yazar: CANER BENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, hazır giyim ve tekstilde Türk ürünlerinin uluslar arası pazarlarda aranan ürünler konumuna gelmesini sağlamak işletmelerin rekabet gücünü arttırmak, yapılarına özgü oluşturacakları koleksiyonları için markaları adına maliyet duyarlılığını arka planda tutmak, marka olmanın gereksinimlerini yerine getirerek Ar-Ge, pazarlama ve organizasyon, dağıtım gibi alanlarda ürün çeşitliliğine gitmek ve eğitim gibi konuları tespit amacıyla yapılmıştır.Sektör, hammadde, konfeksiyon ve moda ürünlerinden oluşmaktadır. İlk grupta seri üretim ürünleri vardır. Pazarın %65-70'ini bu ürünler oluşturmaktadır. Tekstil sektöründe var olan kapasite fazlasının tümü bu gruba ilişkindir. İkinci grupta modaya yönelik, parti üretimi yapılan ve sağladığı katma değeri yüksek olan ürünler vardır. Pazar payı %25-30'dur.Üçüncü grupta ise moda-marka ürünler vardır. Bunların pazar payı %5'i geçmese de, sağladıkları katma değerin yüksekliği nedeniyle bütün tekstilcileri olumlu yönde etkilemektedir. Bunların dışında dördüncü grup olarak nitelendirebileceğimiz, fonksiyonel ürünler ise ileri teknoloji ve uzun Ar-Ge çalışmaları gerektirmektedir.Araştırmada güvenirliliği sağlamak için ek bilgiler toplanmış, sonuçların desteklenmesi amacıyla bu alanda çalışan diğer araştırmacıların görüşlerine başvurulmuştur. Frekans dağılımı, yüzde dağılımı ve çaprazlamalar yapılarak araştırmanın istatistiksel verilerine ulaşılmıştır. Araştırmanın bulgular ve yorumlar bölümünde ise veriler çizelgelere dönüştürülerek gerekli analizler yapılmıştır.Araştırma sonucunda; İşletmelerin farklılık yaratacak şekilde tasarıma önem vermeleri gerekmektedir. Etkin bir tasarım, rekabetin önemli öğelerinden olan markalaşmanın da destekleyicisi konumundadır. İşletmelerin bu şekilde kendi güçlü markalarını yaratmaları olasıdır.Tasarım, kalite, verimlilik, pazarlama ve dağıtım yeteneklerini geliştirerek, pahalı moda-marka ürünler grubuna yönelmek her sezon için bir koleksiyon ve kataloğun hazırlanarak ürün yelpazesinin genişletilmesi; moda, marka ve kaliteyi ön plana alan bir yaklaşımla fason üretimin bırakılarak özgün koleksiyonları dünya pazarlarına sunabilmek için kumaş ve giysi tasarımcılarının yetiştirilmesi; farklılık yaratan ürünlere geçilmesi; modacı, tasarımcı, stilist gibi yaratıcı beyinlerin önemsenmesi ve bu kişilere yatırımların yapılması, Türk malı ve kalite kavramlarının bir arada kullanılması; seçilen ve aranılan bir girişim olunması; bilgisayar ve elektronik destekli makineler ile üretim yapılması; çevre dostu olan bireylerin sağlığına uygun ürünlerin üretilmesi; kitle üretimden küçük partili üretim modeline geçilmesi; niş pazarların belirlenerek hedef nişlerdeki tüketici istek ve gereksinimlerin etkin bir şekilde karşılanabilmesi; ürünlerin markalandırılması ve markalar için patent alınması; markaların güçlü olabilmesinde etkin tanıtımın yapılması, Türk işletmelerinin Uluslar arası pazarlarda başarılı olmalarını sağlayacak etmenler olarak saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre de öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to investigate possiblities of; Turkish products to become more preferable at world markets; increasing the competitiveness of Turkish companies; for their collections prepared and for the sake of their trademarks considering cost as less important criteria; to fullfil the needs to became a trademark, namely, making product diversification at the fields such as R&D, marketing, organization, distribution and training.Industry is composed of raw material, ready-made clothes and fashion products. First group is the mass production products which means 65-70 % of the market. Excess capacity at textile industry is related to these product group. At the second group there are the products which are produced at small batches concerning fashion and having higher added value. Market share of this group is 25-30 %. Third group is fahionate trademark products. Despite of these products having a market share of 5%, because of high added value they effect textile industry positively. As fourth group it is considered the functional products which can only be produced after intensive R&D studies and with the use of high technology.In order to maintain the validity of this study extra information is gathered and to support the findings, ideas of other researchers working at this field is considered. Statistical results are obtained by frequency and percentage distribution. At the findings and comments sections of the study, using the data presented at tables and lists necessary analysis are performed.As a result of this study: Enterprises have to attach importance to design in order to differentiate. An effective design is the key for becoming a trademark which is one of the most improtant factors of competitiveness. With this it is possible for the enterprises to create their own strong trademarksAs the key elements for Turkish enterprises to become succesfull in the world markets it can be listed as; by increasing their abilities for design, quality, efficiency, marketing and distribution to aim the expensive fashion products segment; in order to increase product portfolio preparing a collection and catalog for every season; with an approach considering fashion, quality and trademark as the main focus, to stop producing for other trademarks; in order to prepare original collections to the world markets to train fabric and cloth designers; producing diversified goods; investing on designers, stylists and such creative people; starting to use Turkish product and quality words together; using computer aided production methods; production of envirementally friendly products; rather then making mass production prefering little batch productions; finding more specific markets and to work on satisfying customer needs at those markets; trying to achive trademarked products; geitting patents for such products; to do marketing activities to have stronger trademarks. The suggestions are according to the results of the study.