Konteyner taşımacılığında yeni bir konteyner hattı açma analiz ve uygulaması
Putting into practise and analysis of establishment new container line on the container transportation
- Tez No: 168971
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET KONTEYNER TAŞIMACILIĞINDA YENİ BİR KONTEYNER HATTI AÇMA ANALİZ VE UYGULAMASI Konteyner taşımacılığı son yıllarda önemli gelişmeler göstermiştir. Konteyner taşımacılığına taleplerin artması işletmeleri mevcut kapasitelerini arttırıp yeni hatlar açmalarına yol açmıştır. Bu çalışmada, konteyner taşımacılığının gelişimi, konteyner ve konteyner gemi çeşitleri, konteyner kullanımının faydalan, konteyner kiralama tipleri, konteyner limanlarının işletim sistemleri, konteyner kara terminalleri, konteynerizasyonun gerekleri ve özellikleri, mevcut konteyner mevzuatı ve düzenli hat taşımacılığı konuları incelenmiş ve bu bağlamda; yeni bir konteyner hattı açma kararını alma aşamasında hangi etkenlerin göz önüne alınacağı, nasıl bir araştırma prosesi uygulanacağı, hatlın işletme maliyetlerinin analizi, belli kabul ve varsayımlar altında açılan yeni bir konteyner hattının ilk 5 seferi için mali analizleri ve sonuçları ortaya koymaya çalışılmıştır. Analizdeki mevcut varsayımlara dayalı senaryolar geliştirilip piyasa şartlarına dayalı diğer etkenlerde göz önüne alınıp modelin geliştirilebilme olanakları vardır. vii
Özet (Çeviri)
SUMMARY PUTTING INTO PRACTISE AND ANALYSIS OF ESTABLISH NEW CONTAINER LINE ON THE CONTAINER TRANSPORTATION Container transportation has shown important developments during recent years. Increased demands for container transportation lead the way to take new measures by maritime companies to increase their capacity and also establish new lines. On this thesis; following items have been researched; the development of container transportation, types of containers, types of container vessels, the advantages and disadvantages of using containers, types of container leasing, various types of management of container ports, land terminals for containers, necessities and specialities of containerisation, current container regulations and finally regular liner transportation. According to below items it has been tried to explain and discuss related to the following subjects; which causes should be considered while deciding for a new container line, what kind of process will be used for this line, analysis of management costs of the new line and the financial analysis and the related results of the first 5 voyages of the newly established container line which based on certain accepted clauses and assumptions. It is possible to develop the above mentioned model of my analysis, depending on the current factors effecting markets and any other factors which might be influential. viu