Kr elementinin ince ve aşırı ince yapısının incelenmesi
Examination of fine and hyperfine structure of Kr element
- Tez No: 168970
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Kr ELEMENTİNİN İNCE VE AŞIRI İNCE YAPISININ İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı, Kripton I elementine ait ince yapı (fs ) ve aşın ince yapısının (hfs ) teorik olarak incelenmesidir. Kr I elementine ait çift pariteye sahip 4p55p, 4p54f ve 4p56p, konfîgürasyonlan ile tek pariteye sahip 4p54d, 4p55s ve 4p56s konfigürasyonlanmn ince yapı hesaplan tek-konfigürasyonlu fit metodu ile yapıldı. Ayrıca Kr I elementinin ( 4p 6p ve 4p 4f ) ve (4p54d ve 4p56s ) konfîgürasyonlan için çok-konfigürasyonlu fit metodu kullamldı. Çift pariteli 4p55p konfigürasyonun aşın ince yapı sabitleri olan A'lann deneysel değerleri literatürde bulunduğundan, bu konfigürasyonun yan emprik parametrik analizi gerçekleştirilerek tüm teorik aşın ince yapı sabitleri verildi. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXAMINATION OF FINE AND HYPERFINE STRUCTURE OF Kr ELEMENT The aim of this study is the theoretical examination of fine and hyperfine structure of Krypton I element. The calculation of the fine structure of the 4p55p, 4p54f ve 4p56p configuration with even parity and the 4p54d, 4p55s ve 4p56s configuration with odd parity both of which belongs to Krypton I element is performed with FIT method with mono- configuration.Also for the ( 4p56p ve 4p54f) and (4p54d ve 4p56s ) configurations of Krypton I element FIT method with multi-configuration is used. So that, even parity 4p55p of hyperfine structure constants A have been found expermently in the literature, semi empirikal parameterical analysis of this configuration have been done and all the theoretical A values are given. IX