Datça-Bozburun özel çevre koruma bölgesinde Caulepra racemosa (Forsskal) J. Agardh dağılımı üzerine ön araştırma
Preliminary study on Caulepra racemosa (Forsskal) J. Agardh in Datça-Bozburun specially protected area
- Tez No: 168986
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN OKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışma, Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma bölgesinde Caulerpa racemosa'nın genel dağılımı üzerine bir ön çalışma olarak hazırlanmıştır. Mayıs 2002-Temmuz 2004 tarihleri arasında bölgede 7 çalışma gerçekleştirilmiştir ve tüm çalışma toplam 148 gün sürmüştür. Çalışmalar sualtı gözlem tekniğine dayanılarak gerçekleştirilmiş ek olarak yedinci çalışmada kuadrat tekniği kullanılmıştır. Birinci çalışmada yapılan 160 dalışta Caulerpa racemosa (Forsskâl) J. Agardh türüne hiç rastlanılmamıştır. İkinci çalışmada türün görülme sıklığı % 5,7' dir. Üçüncü çalışmada % 4; dördüncü çalışmada % 20; beşinci çalışmada % 34 ve altıncı çalışmada ise görülme sıklığı % 28 olarak bulunmuştur. Tüm çalışma boyunca türün genel görülme sıklığı ise % 15,4 olarak bulunmuştur. Bölgede Caulerpa racemosa türü genellikle 40 m konturunda (33-42 m) ve kumluk zeminde gözlenmiş ancak bununla birlikte 1-70 m aralığındaki tüm derinlikler ve zemin yapılarında tür kaydedilmiştir. Yedinci çalışmada yapılan kuadrat çalışmasının sonuçlarına göre C. racemosa 'nın bölgede birim alandaki ortalama tallus sayısının en düşük 10 adet/m2, en çok 370 adet/m2 olduğu hesaplanmıştır. Bununla birlikte tüm çalışmada C. racemosa'nın birim alandaki ortalama tallus uzunluğunun 4 cm; tespit edilen en düşük tal boyunun 1 cm, en uzun ise 12 cm olduğu da çıkan sonuçlar arasındadır. Tüm çalışmalar boyunca Caulerpa racemosa ile birlikte görülen canlı gruplarının görülme sıklıkları Thallophyta % 39, Magnoliopyhta %24 olarak bulunmuştur. Makrozoobentik türler kendi arasında değerlendirildiğinde Polychaeta (% 27,2), Echinodermata (% 19,6) ve Bryozoa (% 16,4) grupları sırasıyla gelmektedir. Sonuç olarak, yayılımcı bir tür olan Caulerpa racemosa'nın yoğun dağılımının Posidonia oceanicd'nın alt limit derinliği olan 38 m derinliğin altında gerçekleştiği ve çoğunlukla bu derinlikte ortamın tek vejetasyonu olduğu gözlenmiştir. Posidonia ocenica (Linnaeus) Delile, 1813, Caulerpa racemosd'nın yayılımcılığı için sınırlayıcı bir etkendir ve bu koşullarda ekosistem açısından denge mevcuttur. Ancak Posidonia üzerinde oluşan her türlü baskı ve tahribat Caulerpa racemosd'nın yayılım alanının artmasına, daha sığ bölgelere ilerlemesine yol açarak ekosistemdeki dengeyi olumsuz etkilemektedir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was prepared about the general distribution of Caulerpa racemosa in the Datça- Bozburun Specially Protected Area. Seven biodiversity cruises were performed for totally 148 working days, between May 2002 to August 2004, at the study area. The cruises were based on the underwater visual assessment and additionally in the seventh cruise 1 m2 square quadrates were used. No Caulerpa racemosa species was observed in the first cruise which has been performed 160 SCUBA dives. The frequency of observation Caulerpa racemosa was 5,7 % at the second cruise, 4 % at the third cruise, 20 % at the fourth cruise, 34 % at the fifth cruise and 28 % at the sixth cruise. The general frequency of observation Caulerpa racemosa was 15,4 % at the study area. Caulerpa racemosa was observed all depth between 1-70 m and all substratum types but most frequently observed at 40 m (33-42m) and on sandy substratum. In the seventh cruises, the results of the quadrates point out that mean thallus number per 1 m2 was minimum 10 n/m2, maximum 370 n/m2 for whole region. Therefore the minimum thallus length of Caulerpa racemosa per 1 m2 was 1 cm, the maximum of it was 12 cm and the average thallus length was 4 cm, The taxon which were most frequently observed with Caulerpa racemosa were Thallophyta (39 %) and Magnoliopyhta (24 %). Macrozoobenthic taxon that observed with Caulerpa racemosa were Polychaeta (27,2 %), Echinodermata (19,6 %) and Bryozoa (16,4 %). Results point out that the invasive species Caulerpa racemosa has frequently distributed at 38 m and that depth is the bottom limit fort he distribution of Posidonia oceanica. Therefore, at that depth C. racemosa generally was the uniqe species of area. The native Posidonia oceanica represents a barrier to the colonisation of Caulerpa racemosa, patterns of invasibility of this habitat are likely to be highly influenced by the seagrass condition. With these circumstances there is an ecologically equilibrium. However any negative pressure and disturbance on P. oceanica meadow will cause an increase at the distribution area of Caulerpa racemosa. The distribution of Caulerpa racemosa will extend to lower depths and that will affect the ecological equilibrium negatively. m