Avrupa Birliği'nin olası Ege politikaları kapsamında ulusal politikamız
Our national policies against the probable European Union's Eagean policies
  1. Tez No: 168987
  2. Yazar: MESUT ZAFER SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu tez ile, önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliğinin olası Ege politikaları incelenmiş ve bu politikaları karşısında ulusal politikamızın neler olacağı ortaya konmuştur. Jeopolitik, jeostratejik ve jeoekonomik önemi Türkiye'yi denizci bir devlet, hatta denizci bir ulus olmaya, çevresindeki denizleri azami ölçüde kullanmaya ve denizlerdeki menfaatlerini korumaya zorlamaktadır. 8333 kilometrelik kıyı şeridine sahip Türkiye'nin geleceğine önemli katkılar sağlayacak kaynaklarından biri de hiç şüphesiz Ege Denizi ve bu denizdeki menfaatleridir. Geleceğin süper gücü olmaya aday, bugünün en azından ekonomik yönden dünya devi Avrupa Birliği, küresel liderliğin gerektirdiği denizci politikaların yansıması olarak denizlere yönelik beklentileriyle beraber ilgisini de artırmaktadır. Mevcut duruma göre Ege Denizi, en doğudaki üyesi Yunanistan vasıtasıyla AB'nin sınır denizi konumundadır. Türkiye, bir anlamda AB ile kıyıdaş ülke durumundadır. Doğal olarak AB'nin, gelecekte büyüyen hedefleri paralelinde Ege Denizi'nden faydalanma eğilimi de artacak, bu denizdeki menfaatleri daha ön plana çıkacaktır. Bununla birlikte, 1999 Helsinki Zirvesi'nden sonra AB, Ege Denizi'ni siyasi etki alanına da dahil etmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin Ege Denizi'ndeki menfaatlerinin korunmasında kritik bir sürece girildiği ve bu denizdeki“statükonun idame ettirilebilmesinin, en azından gerisine düşülmemesi”asgari bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırma kapsamında, konunun özünü teşkil eden“Ege Denizi'nin”önemi ele alınmış, temel kavramlar açıklanmış ve genel bilgi verilmiştir. Böylece, araştırmanın sonraki bölümlerine alt yapı teşkil edecek başlangıç yapılması hedeflenmiştir. Diğer bölümlerde,“Ege Denizi, Türkiye, Yunanistan ve AB”ekseninde, gerek birbirleriyle bağlantılı, gerekse her bir ülkenin Ege Deniziyle ilişkisi ayrı olarak, bütün yönleriyle incelenip araştırma derinleştirilmiş ve çözüme ışık tutacak veriler toplanmıştır. Son kısımda ise, elde edilen bulgular yorumlanarak“Ege'deki menfaatlerimizin korunmasını sağlayacak ulusal politikalar”ortaya konmuştur. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, probable European Union's Eagean policies for the coming years and what will be our national policies against them have been studied. Geopolitic, geostrategic and geoeconomic importance of Turkey forces him to be a marine goverment and nation, use surrounding seas in maximum way and prevent his rights at seas. One of the main source which contribute the future of Turkey is the Eagean Sea and our rights on this sea. European Union (EU) which is one of the biggest economic power today and will be the super power in the future increase its attention and interest on the Eagean Sea. Today, the Eagean Sea is a border of EU via Greece which is the member of EU. In this condition, Turkey has a sea border with EU. Naturally, EU's aims for the future are increasing every day to use the Eagean Sea and its right on it. After Helsinki Meeting in 1999, EU included the the Eagean Sea in its politic impact area. So, protecting the Turkish rigths on this sea enter the critical period. Our goal must be to keep this status quo or at least not to backward behind nowadays position. In this thesis, the importance of the Eagean Sea which is the main issue of subject and basic consepts are explained, and general informations are given. Thus, it is aimed at the begining to make a substructure for the other parts. In the other part of the thesis, characteristic and importance of the Eagean Sea, Turkey, Greece and EU's policies on this sea, Turkey and EU relations are searched and analysed in detail. During this search many data were collected to find alternative scenarios. At the end of thesis, our national alternative scenarios against the probable European Union's Eagean policies are explained according to the collected data. m