Kemerburgaz bölgesinde kentleşmenin getirdiği sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 169002
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yeterli şehir ve bölge planlaması yapılamadan hızla kentleşen şehirlerin doğal kaynaklar veya çevre kaynaklarının tahrip olması kaçınılmazdır. Bunun sonucunda karşılaşılan sorunların üstesinden gelebilmek amacıyla yapılan düzenlemeler ise öncelikle genel olarak koruma amaçlı olup, geliştirme ancak daha sonradan ele alınmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul İli, Eyüp ilçesinin sınırlarında bulunan Kemerburgaz bölgesinin içinde bulunduğu sorunlar incelenmiş ve mevcut şartlarda oluşturulabilecek çözümleri irdelenmiştir. Bunu yaparken, Kemerburgaz'ın sahip olduğu konum, tarih, jeolojik yapı, iklim-bitki örtüsü ve yerleşim değerlendirilerek günümüz dinamiklerinde uygulanabilecek projelerin ele alınması amaçlanmıştır. Tezin ilk kısmında konum, tarih, jeolojik yapı, iklim-bitki örtüsü, fauna, su yüzeyleri ve yerleşimin anlatılması planlanmıştır. Detaylı olarak ele alman bu bölümde, bölgedeki potansiyelin belirtilmesi düşüncesiyle araştırma yapılmıştır. Takip eden kısımda ise günümüzde bölgenin içinde bulunduğu durum ve sorunlar ele alınmıştır. Bu bölüm, tezin ana konusunu oluşturan sorunların esas hatlarıyla tespit edilmesi ve ağırlık merkezinin bulunarak çözüm önerilerinin ortaya konulmasına temel teşkil edecek olması bakımından önem taşımaktadır. Son kısımda ise öncelikle bu durumun önlenmesi ve daha sonra da bölgenin ekonomik değerinin arttırılarak kentleşmenin getirdiği olumsuz etkilerin ortadan kaldırılmasına yönelik alternatif çözüm önerileri ve uygulamalar ortaya konulmuştur. Bu çerçevede, kentleşmenin bölgeyle çevresel uyum içinde gelişmesini ve sürdürülebilir su kaynakları yönetimi sağlamayı amaçlayan projeler ele alınmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Destruction of natural resources and environment is unavoidable for the cities that become urbanized without adequate city and region planning. The arrangements made to overcome these issues have protection purposes, development is taken into account as a subsequent process. In this study, the problems encountered in Kemerburgaz Region situated in the Eyüp district of Istanbul are examined and solutions that can be generated in the existing conditions are scrutinized. While doing that, the purpose was to handle the projects, which can be applied according to current dynamics, by taking the situation, history, geological structure, climate, flora, fauna and settlement of Kemerburgaz in its account. In the first part of the thesis; it was planned to describe the situation, history, geological structure, climate, flora, fauna, water surfaces and settlement. In this part which was handled in detail, particularities related to express the potential of the region were made. hi the following parts, the conditions of the region were investigated. These parts are very important because of the fact that detecting the baseline of the issues that compose the main part of the thesis and suggestions for solution are discussed. In the final part, first measures for protection and then suggestions for alternative solutions and applications that are aimed to eliminate the negative effects of urbanization by increasing the economical value of the region are introduced. In this frame, projects that are aimed to provide urbanization ensuring environmental harmony within the region and sustainable management of water resources are considered. Ill