Lojistik çağında sevkiyatçı şirketler (forwarder) ve faaliyet alanları
Forwarder companies and their activities in the logistic age
- Tez No: 169003
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Lojistik; bir plan veya operasyon ayrıntılı bir biçimde örgütlenmesi, uygulamasıdır. Lojistiğin hedefi müşteri hizmetlerinde yüksek bir seviyeye ulaşması, kaynak ve yatırımların optimum kullanımıyla rekabet avantajının yaratılmasıdır. Lojistik ve uluslararası taşımacılık ekonomik gelişmenin merkezindedir. Lojistikte amaç, firmanın varlığım sürdürebilmesi açısından organizasyonu kalite, fiyat, zaman ve hizmet gibi hayati pazar değişkenlerine karşı dayanıklı hale getirmektir. Sevkiyatçı (forwarder şirket), müşterisine en kaliteli hizmeti verebilmesi açısından sadece limanlar arası sevkiyatları değil, yükleme - boşaltma, teslim, gümrükleme, sigortalama, depolama,..vb tüm bütünleyici unsurlardaki uzmanlığım geliştirmek, uluslararası düzenlemelerdeki değişimi izleyerek taşıma imlerinin kendine özgü dinamiklerini yalandan takip etmek zorundadır. Günümüz Sevkiyatçı' ları lojistik ve uluslararası taşımacılık iş çevresinde olan yeni gelişmeleri yalandan takip etmekte ve hızla uygulamaya sokmaktadır. Geleneksel limandan limana taşımacılık anlayışı zaman içerisinde değişmiş kapıdan kapıya taşımacılık anlayışı egemen olmuştur. Bu nedenle Sevkiyatçı hava, demir, denizyolu taşıma türlerindeki deneyim, bilgi ve beceriyi kombine taşımacılık için kullanıp, müşterisine en iyi hizmeti vermeye çalışmaktadır. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Logistics is to apply a very comprehensive plan or operation system. The aim of the lojistics is to increase the quality of the service to the client with using optimum of source and investment. Logistics and internaitonal transport is the center of the economic development. To continue of the company's existence the most important goal of the logistics is that to be strong against to the variable factors of the market. If Forwarder company wants to give the best service to the customer, has to give services of the load, unload, insurange, customs, inland truck and storage, not only transport the goods between load port and discharge port (port to port tarnsportaiton). To give mentioned services; Forwarder company has to develop itself day by day, because these services have got very much factors which are chaned by the international and the national market. Nowadays Forwarder, logistics and international transport companies are follow all developments very closely. These days customers begin to prefer“door to door transportation”instead of“ port to port transportaion”because of that reason Forwarder companies are using all their experiance of the sea, land, air and rail transport to organize the multimodal transportation for giving the best service to their customers. m