Çimento fabrikasında enerji taraması ve üretim hattı ısı proseslerinde enerji ve ekserji analizi
Energy survey in the cement factory and energy and eksergy analysis in thermal proses of production line
  1. Tez No: 169019
  2. Yazar: ZİYA SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF HEPBAŞLI, Y.DOÇ.DR. ZUHAL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET ÇİMENTO FABRİKASINDA ENERJİ TARAMASI VE ÜRETİM HATTI ISI PROSESLERİNDE ENERJİ VE EKSERJİ ANALİZİ M.Ziya SÖĞÜT Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı ( Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanları : Y. Doç. Dr. Zuhal OKTAY, Prof. Dr. Arif HEPBAŞLI ) Balıkesir, 2005 Çimento sektörü, enerji tüketimi ve maliyetleri bakımından ülkemizdeki en büyük sanayi sektörlerinden biridir. Bu tezin ana amaçları, gerçek işletme verisi kullanarak bir çimento fabrikasının enerji ve ekserji analizini yapmak ve bir enerji taraması (enerji tasarrufu etüdü) yürütmektir. Bu tez, esas itibari ile beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çimentonun yapısı ve üretim koşulları işlendi. İkinci bölümde ekserji analizi ele alındı. Olası enerji iyileştirme potansiyelinin belirlenmesi için fabrikada yürütülen enerji taraması üçüncü bölümde sunuldu. Enerji ve ekserji analiz yöntemi kullanılarak fabrikanın performansı dördüncü bölümde değerlendirildi. Son bölümde geleceğe yönelik çalışma için önerilerde bulunulurken, enerji taraması ile enerji ve ekserji analizinden elde edilen sonuçlar değerlendirildi. Döner fırının enerji ve ekserji verimlilik değerleri sırasıyla, % 61 ve % 49 olarak bulundu. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Çimento / Çimento üretimi / Enerji taraması / Enerji analizi / Ekserji analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENERGY SURVEY IN THE CEMENT FACTORY AND ENERGY AND EKSERGY ANALYSIS IN THERMAL PROSES OF PRODUCTION LINE M.Ziya SÖ?ÜT Balıkesir University, Institute of Science, Department of Mechanical Engineering ( M.Sc.Thesis / Supervisors : Asst Prof. Dr. Zuhal OKTAY, Prof. Dr. Arif HEPBAŞLI ) Balıkesir- Turkey, 2005 The cement sector is one ofthe biggest industrial sectors in our country in terms of energy consumption and costs. The main objectives of this thesis are to perform an energy and exergy analysis of a cement factory using the actual operational data and to connduct an energy audit. This thesis consists mainly of five sections. In the first section conditions the structure and production of the cement were treoted. The second section included exergy analysis. An energy audit conducted throughout the factory studied for identifying possible energy improvement potential was presented in the third section. The performance of the factory was evaluated in the forth section using energy and exergy analysis method. In the final section, the results obtained from energy audit energy and exergy analysis were evaluated, while the recomendations for future studies were made. The energy and exergy efficiency values of the rotary kiln were found to be 61 % and 49 % respectively KEY WORDS : Cement / Cement production / Energy survey / Energy analysis / Exergy analysis m