Schiff bazı kompleksinin sentezlenmesi ve X-ışınları kırınımı yöntemi ile kristal yapısının incelenmesi
Synthesis of schiff base complex and investigation of its crystal structure by X-ray diffraction method
  1. Tez No: 169029
  2. Yazar: EMİNE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET SCHIFF BAZI KOMPLEKSİNİN SENTEZLENMESİ VE X-ISINLARI KIRINIMI YÖNTEMİ İLE KRİSTAL YAPISININ İNCELENMESİ Emine DÖNMEZ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı (Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hülya KARA) Balıkesir, 2005 Bu tez çalışmasında, tek çekirdekli bakır(ll) kompleksi olan Çi7Hı4CuN407 sentezlenmiş ve kristal yapısı X-ışınları kırınım yöntemiyle incelenmiştir. C17H14CUN4O7 kompleksi monoklinik kristal sisteminde Cc uzay grubunda kristallenmiştir. Kristale ait birim hücre parametreleri a=22.073(4) A, b=1 0.91 3(2) A, c=7. 123(1) A, p=101.51(3)° dir. Kristalin hacmi V=1681.2(6) A^ ve Z=4 tür. 264 atomik parametrenin arıtılması sonucunda hesaplanan geçerlilik faktörü (R) 0,0573'tür. Kompleksteki bakır (II) atomu iki tane N ve iki tane O atomu ile çevrelenmiş bozulmuş kare düzlem koordinasyona sahiptir. Bağ uzunlukları, bağ açıları ve torsiyon açılarının paralel değerleri benzer Schiff baz kompleksleriyle karşılaştırılmıştır. Kompleks, moleküller arası güçlü 07-H7...05' (i= x-1/2, y+1/2, z) hidrojen bağına sahiptir. Bu hidrojen bağı moleküller arasında bir zincir oluşturur. ANAHTAR SÖZCÜKLER :X-ışınları / tek kristal / Schiff bazı / Bakır(ll) kompleksi / kristal yapı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ^YNTttESIS-OF^HTFFBASEX:OI\ffl^ CRYSTAL STRUCTURE BY X-RAY DIFFRACTION METHOD Emine DÖNMEZ Balıkesir University, Instute of Science, Physics Department (Supervisor : Assist. Prof. Dr. Hülya KARA) Balıkesir, 2005 In this thesis, monomer Cu(ll) complex C17H14CUN4O7 was synthesized and crystal structure was analyzed using x-ray diffraction method. The complex C17H14CUN4O7 crystallizes in monoclinic, in space group Cc. Unit cell parameters of the crystal is; a=22.073(4) A, b=1 0.91 3(2) A, c=7.123(1) A, p=101.51(3)°, The crystals' volume is 1681.2(6) A3 and Z=4. At the end of the refinement the R factor was obtained as 0,0573 for the 264 parameters. The Cu(ll) atom displays distorted square planar coordination, being linked to the two O atoms and two N atoms. Bond distances, bond angles and torsion angles are compared to analogous values in similar Schiff base complexes. The complex has a strong hydrogen bond 07-H7...051 (i= x-1/2, y+1/2, z), this bond form a chain between the molecules. KEY WORDS : X-ray / single crystal / schiff base / Cu(ii) complex / crystal structure