Balıkesir ilindeki Crocus sp. türlerinin taksonomisi, morfolojisi ve anotomisi
Taxanomy, morphology and anatomy Crocus sp. species grown in Balıkesir
  1. Tez No: 169041
  2. Yazar: SELAMİ SELVİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH SATIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET BALIKESİR İLİNDEKİ CROCUS SP. TÜRLERİNİN TAKSONOMİSİ MORFOLOJİSİ VE ANATOMİSİ Selami SELVİ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç Dr. Fatih SATEL) Balıkesir, 2005 Bu çalışmada, Balıkesir il sınırlan dahilinde yayılış gösteren Crocus L. türlerinin taksonomik, morfolojik, anatomik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir. Balıkesir il sınırları içersinde 10 Crocus türünün yayılış gösterdiği tespit edilmiştir (C. fleischeri, C. gargaricus subsp. gargaricus, C. chrysanthus, C. biflorus subsp. nubigena, C.flavus subsp. dissectus, C. olivieri subsp. istanbulensis, C. candidus, C pallasii subsp. pallasii, C. cancellatus subsp. mazziaricus, C. pulchellus). C. fleischeri, C. gargaricus subsp. gargaricus, C. biflorus subsp. nubigena, C.flavus subsp. dissectus, C. olivieri subsp. istanbulensis, C. candidus ülkemiz için endemiktirler. C. olivieri subsp. istanbulensis Bl karesi için, C. pallasii subsp. pallasii ise Balıkesir ili için yeni kayıttır. Ayrıca, Balıkesir ili için yeni kayıt olan C. chrysanthus türünün yayılış gösterdiği yeni lokaliteler bulunmuştur. Morfolojik çalışmalarda; C. fleischeri dışındaki 9 Crocus türünün; korm, tunika şekli, yaprak kını sayısı, profil, brakte, brakteol yapılan, tepal ölçüleri, perigon tüpü, stamen ve stilus gibi karakterleri incelenerek morfolojik çizimleri yapılmıştır. Anatomik çalışmalarda; kök ve yapraklardan alman enine kesitler incelenmiş ve çizimleri yapılmıştır. Türlerin kök anatomileri genellikle birbirine benzemekle beraber ksilem kollarının sayısı ve korteks tabakasının sayısı değişmektedir. Yaprak anatomik yapılarında ise türler için spesifik olan karakterler tespit edilmiştir. Ekolojik araştırmalarda ise; türlerin yayılış alanlarından alman toprak örneklerinin tekstür, ph, P, K, organik madde, total tuz ve kireç değerlerine bakılmıştır. Türlerin yayılış alanlarındaki toprak yapısının genel olarak birbirine benzer olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Anatomi, Balıkesir, Crocus, Ekoloji, Iridaceae, Morfoloji, Taksonomi. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TAXONOMY, MORPHOLOGY AND ANATOMY CROCUS SP. SPECIES GROWN IN BALIKESİR Selamı SELVİ Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (MSc Thesis / Supervisor : Assistant Professor Fatih SATBL) Balıkesir - Turkey, 2005 This study was carried out upon taxsonomic, morphologic, anatomic and ecological researches of species Crocus L that distribute in Balikesir. As a result of the study, it was determined that 10 species Crocus distribute in Balikesir. (C. fleischeri, C. gargaricus subsp. gargar icus, C. chrysanthus, C. biflorus subsp. nubigena, C.flavus subsp. dissectus, C. olivieri subsp. istanbulensis, C. candidus, C. pallasii subsp. pallasii, C. cancellatus subsp. mazziaricus, C. pulchellus). C. fleischeri, C. gargaricus subsp. gargaricus, C. biflorus subsp. nubigena, C.flavus subsp. dissectus, C. olivieri subsp. istanbulensis, C. candidus an endemic species of Turkey. C. olivieri subsp. istanbulensis is a new record for Bl grid system. As for C. pallasii subsp. pallasii, it is a new record for Balıkesir. Besides, new localities in which C. chrysanthus, a new record for Balıkesir, is common have been found. İn morphological studies, except for C. fleischeri the characteristics of the 9 Crocus species like the tunic, shape, the cataphyl number, the bract, the bracteol structure, the tepal measurements, the perigon tube. In anatomical studies, the cross sections that are taken from the roots and leaves of the plants (in lenght) have been examined and the drawing of them have been made. Although generally the root anatomies of the species resemble each other, the numbers of the xylem arms, the cortex layer don't change. In leaf anatomical structures, characters that is specific for species have been examined. In ecological researches, pH, texture, organic matter, P, K and lime values of land samples taken from various places were examined. It was determined that land structures in distribution areas of the species were similar. KEY WORDS: Anatomy, Balıkesir, Crocus, Ecology, Iridaceae, Morphology, Taxonomy. m