Balıkesir ilindeki PV sistemlerin analizi
Analysis of PV systems in Balıkesir
- Tez No: 561272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ESEN, PROF. DR. METİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya genelinde enerji tüketimi her geçen gün artmaktadır. Artan bu enerji ihtiyacını karşılamak için mevcut kaynakları faydalı ve etkin bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Fosil yakıtların sınırlı ve hızla tükenebilir olması yenilenebilir enerji kaynaklarına olan önemi daha da arttırmaktadır. Bu yüzden ülkemizde de yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik üretim santrallerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada Balıkesir'in Bandırma ilçesinde 29 derece panel eğimine sahip arazi uygulamalı Albatur Enerji GES ile 9 derece panel eğimine sahip çatı uygulamalı Aydın Dülger GES tesislerinin eğim açısından verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Eğim açısından karşılaştırmanın doğru olması için iki GES tesisi birbirine çok yakın lokasyonda seçilmiş olup hava şartları, sıcaklık, güneş ışınımı, yükselti vb. gibi etmenlerden kaynaklanan farklılıkların olmamasına dikkat edilmiştir. Benzetim sonuçlarıyla enerji üretim değerleri karşılaştırılmış Balıkesir için panel eğim açısının optimum değeri bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre Balıkesir'de panellerin güney yönünde 28° – 30° arasında kurulmasının uygun olduğu söylenebilir. Aynı zamanda Bandırma'da arazi uygulamalı olarak kurulmuş olan Eflatun GES ve Hipokrat GES tesislerinin ışınım miktarı ile akım ve gerilim harmoniklerinin ilişkisi incelenmiştir. Akım harmonikleri ile ışınım arasında ters orantı olduğu görülmüştür. Eflatun GES tesisi için üretilen enerji miktarı ile ışınım arasındaki ilişki de ayrıca incelenmiştir. Işınım ile üretilen enerji miktarı arasında doğru orantı olduğu görülmüştür. Bu çalışma kapsamında Balıkesir'deki GES tesislerinin kurulu gücü, sayısı, tarihsel gelişimi, diğer yenilenebilir enerji üretim santrallerine göre durumu vb. gibi genel analizi de yapılmıştır. 2018 yıl sonu itibariyle Marmara Bölgesi'nde GES sayısı ve kurulu gücü bakımından Balıkesir ilk sırada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy consumption increases day by day around the world. In order to meet this growing energy need, it is necessary to use the resources efficiently and effectively. The importance of fossil fuels further increases due to the fact that they are limited and rapidly consumed. Therefore, the number of power plants using renewable energy sources is growing every day in Turkey. The efficiency of Albatur Energy ground-based solar power plant (SPP) with a tilt angle of 29° located in Bandırma District of Balıkesir is compared with the one of roof- based Aydın Dülger SPP with a tilt angle of 9° in this study. In order to make an accurate slope comparison, two SPPs which are in close proximity were selected and due attention was paid to make sure the factors such as weather conditions, temperature, solar radiation, elevation, etc. do not differ. Simulation outcomes were compared with energy production values, and optimum tilt of panels was found for Balıkesir. According to the results achieved, it can be stated that the panels should be installed to the south between 28° – 30° in Balıkesir. At the same time, the relation between the radiation amount and voltage harmonics of Eflatun and Hipokrat ground-based SPPs located in Bandırma was examined in this study. It has been found that there is an inverse relationship between current harmonics and radiation. The relation between the amount of energy produced and radiation was examined for Eflatun SPP, and it was found out that the radiation is proportional to the energy produced. Within the scope of this study, installed capacity of solar energy systems in Balıkesir, their number, historical development and their status compared to the other renewable energy generation power plants etc. were analysed in general terms. As of 2018, Balıkesir ranks the first in Marmara Region in terms of SPP number and installed capacity.