Balıkesir ilindeki hayvan dışkılarında bulunan Kınkanatlı Böcekler (Coleoptera) üzerinde faunistik araştırmalar
Faunistic researches on the Dung Beetles (Coleoptera) in the Balıkesir city
  1. Tez No: 457509
  2. Yazar: ELİF BELDE ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİN VURAL VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, Balıkesir ilindeki hayvan dışkılarında bulunan Coleoptera takımına ait bok böceği türlerini tespit etmek, yapılan iki farklı örnekleme yöntemi ile dışkıda ve toprakta bulunan türlerin ayrımını yapmak ve seçilen farklı hayvan dışkılarındaki türlerin karşılaştırılmasını hedef almıştır. Arazi çalışmaları Balıkesir ili merkez köylerinden seçilen 12 farklı alanda gerçekleştirilmiştir. Ali Hikmet Paşa, Balıklı, Çayırhisar, Gökçeyazı, İbirler, Halalca, Halkapınar, Kocaavşar1, Kocaavşar2, Konakpınar, Otogar, Ovaköy köylerine ait meralık alanlara gidilmiştir. Örneklemeler 2014 yılının Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilmiş olup, laboratuvar çalışmaları 2014 yılının Eylül ayından başlayarak 2015 yılının Nisan ayında tamamlanmıştır. Çalışmada Coleoptera takımına bağlı 4 familyaya ait (Aphodiidae, Geotrupidae, Hybosoridae, Scarabaeidae) 38 tür tanımlanmış ve bu türleri içeren toplam 8.306 birey incelenmiştir. Bu türlerden; Acanthobodilus immundus, Acrossus luridus, Aphodius foetidus, Biralus sattellitius, Bodiloides ictericus, Bodilus lugens, Calamosternus granarius, Chilothorax lineolatus, Coprimorphus scrutator, Eupleurus subterraneus, Labarrus lividus, Loraphodius suarius, Planolinus vittatus, Geotrupes spiniger, Hybosorus illigeri, Caccobius mundus, Caccobius schreberi, Chironitis furcifer, Copris hispanus, Copris lunaris, Onitis damoetas, Onitis humerosus, Onthophagus lucidus ve Onthophagus verticicornis Balıkesir yerel faunası için yeni kayıt niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determination of the dung beetles which belonging to the order Coleoptera in Balıkesir city, to compare presence of beetles in dung and soil by making two different sampling and to compare species composition in 3 different dung types. For field study, in 12 different villages grassland areas were selected; Ali Hikmet Pasha, Balikli, Cayirhisar, Gokceyazi, İbirler, Halalca, Halkapinar, Kocaavsar1, Kocaavsar2, Konakpinar, Otogar, Ovaköy. Sampling have been realized on May, June, July, August of 2014 and laboratory work began in September 2014, it was completed in April 2015. As a result of this study, 38 species identified of 4 family (Aphodiidae, Geotrupidae, Hybosoridae, Scarabaeidae) which belonging to the order Coleoptera. Total 8.306 individuals were recorded which including 38 species. And from this species; Acanthobodilus immundus, Acrossus luridus, Aphodius foetidus, Biralus sattellitius, Bodiloides ictericus, Bodilus lugens, Calamosternus granarius, Chilothorax lineolatus, Coprimorphus scrutator, Eupleurus subterraneus, Labarrus lividus, Loraphodius suarius, Planolinus vittatus, Geotrupes spiniger, Hybosorus illigeri, Caccobius mundus, Caccobius schreberi, Chironitis furcifer, Copris hispanus, Copris lunaris, Onitis damoetas, Onitis humerosus, Onthophagus lucidus and Onthophagus verticicornis are new record for Balıkesir's local fauna.