Trafik kazalarının etüdünde coğrafi bilgi sistemleri ve GPS'in kullanım olanaklarının araştırılması
The research of usage oppotunities of geographical information system and GPS in the analysis of traffic accidents
- Tez No: 169044
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET TRAFİK KAZALARININ ETÜDÜNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ VE GPS' İN KULLANIM OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI İnş. Müh. Onıar Okfaan GÜLEÇ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Prof. Dr. Turgut ÖZDEMİR) Balıkesir, 2005 Trafik kazaları etüd çalışmaları, trafik güvenliğinin sağlanması için alınabilecek önlem ve iyileştirme çalışmalarının belirlenerek, kazaların önlenmesi amacıyla yapılır. En önemli verisi trafik kaza istatistikleridir. İstatistiklerin bilimsel kriterlere uygun olarak hazırlanıp, kaza kayıt sistemlerinin oluşturulup, düzenli olarak tutulması, trafik kaza etüdü çalışmalarının gerçekleştirilebilmesi ve dolayısıyla da trafik güvenliğinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Trafik kazaları sonuç ve değerlendirme çalışmaları tutulan istatistiklere göre gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla çalışmanın başlangıcında, son 5 yıla (2000 - 2004) ait istatistik verileriyle trafik kazaları sonuçları değerlendirilmiş, bu kazaların karayolu güvenliği üzerine etkilerinden, kaza etüdü çalışmalarından bahsedilmiştir. Sonrasında, Bilgi Sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Global Konum Belirleme Sistemlerinin temel kavramları genel olarak açıklanmış, CBS ve GPS teknolojilerinin kullanımına değinilmiştir. Son bölümde ise CBS ve GPS' in trafik kazalarının etüdünde kullanımı ve sağladığı faydalar, ülkemizde yapılmış olan örnek çalışmalarla birlikte değerlendirilerek, gösterilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Trafik kazaları / kaza etüdleri / bilgi / sistem / bilgi sistemleri / CBS / GPS.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESEARCH OF USAGE OPPORTUNITIES OF GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS AND GPS IN THE ANALYSIS OF TRAFIC ACCIDENTS Civ. Eng. Omur ©khan GÜLEÇ BaWkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering.Sc Thesis / Supervisor: Prof. Dr. Turgut ÖZDEMİR) Balıkesir - Turkey, 2005 The traffic accidents analysis studies are hold to prevent the traffic accidents by determining the possible precautions and rectifing studies to provide the traffic safety. The most important data is the traffic statistics. Preparing the statistics according to the scientific criteria, setting up an accident registration systems and keeping them properly are very important to make the traffic accidents analysis studies and also to provide the traffic safety. The studies of traffic accidents' results and assessment are made according to the statistics that are kept. Accordingly, at the beginnig of the study, the results of traffic accidents have been analysed with the statistics that are belonged the last five years (2000 - 2004) and the effects of these accidents on the safety of highways, the accidents analysis studies have been mentioned. After then, the foundation concepts of Information Systems, Geographical Information Systems and Global Positioning Systems have been pointed out and the usage of CIS and GPS Technologies have been mentioned. In the last part, the usage of CIS and GPS in the analysis of the traffic accidents and their benefits have been presented in company with the sample studies that have been hold in out country. KEY WORDS: Traffic accidents / accident analysis / information / system / information systems / CIS / GPS. m