Trafik kazalarının oluşmasına etken olan faktörler, bunların saptanması ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 38340
  2. Yazar: SÜREYYA BÜBERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
TRAFİK KAZALARININ OLUŞMASINA ETKEN OLAN FAKTÖRLER, BUNLARIN SAPTANMASI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Süreyya BÜBERCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1995 ÖZET 20. yüzyılın teknolojik alandaki büyük gelişmesi, motor gücünün taşıt araçlarında egemen olmasını sağladığı gibi, toplum yaşamını da her yönü ile etkisi altına almıştır. Ulaşımın ve taşımanın öneminin günden güne artmasının yanısıra, toplumları korkutan ve düşünmeye iten sorunlara ek yeni bir sorun daha ortaya çıkmıştır ki bu, motorun taşıt araçlarına uygulanması sonucu, her yıl milyonlarca motorlu taşıtın günlük yaşam içerisine girmesi sorunudur. Çağımızda motorlu taşıtların giderek artması, trafik adı verilen davranış sorununun ortaya çıkmasına, dolayısıyla maddi ve manevi kayıplarla sonuçlanan Trafik Kazalarrnın oluşmasına neden olmaktadır. Savaş, deprem veya salgın bir hastalıktan daha fazla can ve mal kayıbına sebep olan, fakat kayıpları yılın 365 gününe dağıldığı için ağırlığı hissedilmeyen trafik kazaları, hemen hemen tüm toplumları üzen ve düşündüren sorun olarak güncelliğini korumaktadır. Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de bugün sosyal sorunların İtbaşında trafik kazalarının geldiği ileriye sürülmekte ve kazaların oluşumunda sürücü, yaya ve yolcu olarak insan faktörü çok büyük bir kusur payı ile birinci derecede sorumlu görülmektedir. Trafik kazaların azaltılması, düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması için insan faktörünün, yol ve trafik güvenliği konusunda eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi kaçınılmaz bir tedbir olarak düşünülmelidir. Kazaların oluşmasına etken olan faktörlerin belirlenmesi, trafik kazalarının azaltılması açısından doğru ve ekonomik çözüm yollarının bulunmasını sağlıyacağı açıktır. Trafik Kazalarının Oluşmasına Etken Olan Faktörler, Bunların Saptanması ve Çözüm Önerileri" adını alan bu çalışma ile, herkesçe bilinen genel bilgilere ek bir takım bilgi ve istatistik veriler sunulmuştur. Bilim kodu: 5001023 Anahtar kelimeler : Trafik kazaları Sayfa adedi : 98 Tez yöneticisi : Doç.Dr. M. Haluk ÇELİK III
Özet (Çeviri)
THE FACTORS CAUSING TRAFFIC ACCIDENTS, DETERMINATION OF THOSE AND PROPOSAL SOLUTIONS (M.Sc.Thests) Süreyya BÜBERCİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1995 ABSTRACT Great development of 20.th century in technological field, as provided motor power be sovereign on vehicle, also, has taken society life under it*s effect with all aspects. It has been come to light a new problem in addition to the problems fearing society and forcing to think about them, besides importance of communication and transportation has been increased. The problem is that, as a result of motor has been applied to the vehicle, millions of vehicle come in to daily life in our century. Gradual increase of vehicle has been come out behaving matter called traffic, so it has been caused“Traffic Accidents”ending with moral and material loss. Traffic accidents cause life and property loss more than war, earthquake or epidemic disease but their importance don't perceive for being their missing scattered to the 365 day of the year. Traffic accidents have been kept their currency as a problem making society think and worrying. Today, it has been claimed that traffic accidents take IVthe head of the social matter in Turkey like other all Countries and as a driver, pedestrian and passenger human factor take the first responsibility with their serious fault. The training of human factor must be thought about road and traffic security as a meassurement in order to reduce traffic accidents and, to provide systematic and dependable traffic surroundings. The fact that factor causing accident is determined, is clear that it provide right and economical solution way to reduce traffic accidents. In this thesis,“The Factors Causing Traffic Accidents, Determination of Those and Proposal Solutions”, has been presented a group of knowledge and statistical data additional to general knowledge. Science code : 5001023 Key words : Traffic accidents Page number : 98 Adviser : Doç. Dr. M. Haluk ÇELİK