Modül sınıflarına göre tümlek modüller
Modules which are supplemented relative to module classes
  1. Tez No: 169068
  2. Yazar: M. TAMER KOŞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH HARMANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
MODÜL SINIFLARINA GORE TUMLEK MODÜLLER M. Tamer KOŞAN OZ R bir halka olsun. Sağ R- modüllerin sınıfını Mod - R ile gösterelim. X, Mod - R nin R- modül eşyapı dönüşümüne göre kapalı bir alt sınıfı ve M bir sağ R- modül olsun. M nin her X alt modülü İV için N = A®B olacak şekilde A !- modül, kısaca, X - D\- modül diyeceğiz. Bu çalışmada X - D\- ve X- tümlenmiş modüllerin yapılan incelenecektir. X sınıfı yerine herhangi bir r = (T, F) burulma kuramının T ya da T sınıflarını göz önüne alacağız ve d*T ve d* T sınıflarına ait olma kavramlarını vereceğiz. Bir M modülünün her N alt modülü için N = AÇBB,A
Özet (Çeviri)
MODULES WHICH ARE SUPPLEMENTED RELATIVE TO MODULE CLASSES M. Tamer KOŞAN ABSTRACT Let R be a ring with an identity 1. We denote the class of all right R- modules by Mod - R. Let X be a subclass of Mod - R closed by isomorphisms and M be any right R- module. If for any X- submodule N of M, N has a decomposition N = A® B with A : -modules, the classes d*T and d*^7 are discovered as analogoues of lifting and supplemented modules, and used to characterize semiperfect and perfect rings. This work consists of five chapters. In the first chapter, we summarize the necessary preliminaries for this work. In Section 2, various properties of the module classes X are obtained. In Section 3, for any class X of modules, we study X - D\ and X- supplemented modules. In Section 4, for any torsion theory r = (T, T)-, we study the classes d*T and d*T. In Section five, r - small - D\- modules are discovered. Key Words Small submodule, -Y-submodule, X - Dx- module and A"- supplemented module.