Düzgün altmodüller
On uniform submodules
- Tez No: 628863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BERKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında modüllerin yerel endomorfizma halkasına sahip düzgün altmodüllere ayrışımı incelenmiştir. Bu bağlamda farklı modül kategorilerde, abel kategorilerde ve torsion teoride Krull-Remak-Schmidt Teoreminin uyarlanabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Krull-Remak-Schmidt Teoremi özellikle kategori teoride temel ve önemli sonuçlardan biridir. Bu sonucu farklı modül sınıflarına ve Torsion teoriye uyarlayıp, buradaki tekniklerle sonuçlar elde edilmiştir. Bu doğrultuda bazı somut örnekler ve uygulamalar verilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmış ve genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde modül kavramı ve torsion teori ile ilgili temel tanım ve özelliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde düzgün altmodüller modül kategorisinde ve torsion teoride incelenmiştir. Dördüncü bölümde abel kategorilerde düzgün ayrışımların tekliği üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde ise torsion teoriye göre düzgün ayrışımların tekliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the decomposition of the modules into uniform submodules with local endomorphism rings was investigated. In this context, it is aimed to examine the adaptability of Krull-Remak-Schmidt Theorem in different module categories, abel categories and torsion theory. The Krull-Remak-Schmidt Theorem is one of the fundamental and important results, especially in category theory. By adapting this result to different module classes and Torsion theory, results were obtained with the techniques here. In this direction, some concrete examples and applications are given. This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction and a general literature is given. In the second part, basic definitions and features related to module concept and torsion theory are given. In the third chapter, the uniform submodules are examined in the module category and in torsion theory. In the fourth section, abel is focused on the uniqueness of uniform separations in categories. In the fifth chapter, the uniqueness of uniform decompositions according to torsion theory is examined.