Mobilya sektörü ile diğer sektörlerde uygulanan kalite sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the quality systems applied in furniture sector and other sectors
- Tez No: 169080
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
MOBİLYA SEKTÖRÜ İLE DIGER SEKTÖRLERDE UYGULANAN KALİTE SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hasan Serdar Özkaplan ÖZ Bu çalışmada mobilya sektöründe uygulanan kalite sistemleri ile diğer sektörlerde uygulanan kalite sistemlerinin karşılaştırılması ve mobilyaların kalitesinin ölçülmesinde uygulanan testlere örnek olarak menteşe sağlamlık deneyi, oturma yüzeyi şok deneyi ve masa düşey yükleme deneylerinin yapılması hedeflenmiştir. Sektörel anlamda kalite sistemlerinin karşılaştırılması amacıyla ortak bir anket hazırlanmış ve bu anket 100 işletmede uygulanmıştır. Anket analizi sonucunda mobilya sektörü ile diğer sektörlerin uyguladıkları kalite sistemlerinin nasıl kurulduğu ve nasıl uygulandığı gibi konular ile uygulama yöntemleri saptanmıştır. Mobilyaların kalitesinin ölçülmesine örnek olarak da menteşe sağlamlık, oturma yüzeyi şok ve masa düşey yükeleme deneyleri uygulanmıştır. Uygulanan deneyler sonucu kullanılan menteşelerin durumları, kullanılan sandalyenin durumu ve masa tablasının durumları ilgili standartlar baz alınarak saptanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kalite, ISO 9001, kalite yönetim sistemi, çevre yönetim sistemi, ISO 14000, işçi sağlığı iş güvenliği sistemi, OHSAS 18000. Danışman: Prof. Dr.Salih ASLAN, Hacettepe Üniversitesi, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE QUALITY SYSTEMS APPLIED IN FURNITURE SECTOR AND OTHER SECTORS Hasan Serdar Özkaplan ABSTRACT In this thesis I aimed at comparing the quality systems used within the furniture sector with the systems used within the other sectors. One of the main target is to make the necessary tests that are used for measuring the quality of the furniture like hinge strength, sitting surface and vertical desk overloading tests. A common questionnaire has been prepared for the comparison of the quality systems within the sector and this questionnaire has been applied at 100 institutions. After the questionnaire analysis, the issues like how the furniture sectof and other sectors established and been using their quality systems and application methods have been determined. As a model for the measurement of the quality of the furniture, hinge strength, sitting surface and vertical desk overloading tests have been applied. As a result of these tests the condition of the hinges, the chair used and the desk top have been examined and determined on the basis of the related standards; and the results are evaluated accordingly. KEY WORDS: Quality, ISO 9001 Quality Management System, Environmental Management System, ISO 14000, Occupational Health and Safety Management System, OHSAS 18000. Advisor: Prof. Dr. Salih ASLAN, Hacettepe University, Wood Products Industrial Engineering Section.