Urla ilçe merkezi ve civarında kullanılan yapı taşlarının kullanım şekilleri ve mühendislik özellikleri
The using procedure of the stones used in Urla town center and surrounding areas and their engineering specifications
- Tez No: 169119
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
URLA İLÇE MERKEZİ VE CİVARINDA KULLANILAN YAPI TAŞLARININ KULLANIM ŞEKİLLERİ VE MÜHENDİSLİK ÖZELLİKLERİ ÖZET Bu çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Uygulamalı Jeoloji Ana Bilimdalı Yüksek Lisans tezidir. Tez Urla (izmir) ilçesinin merkezinde ve çevre mahallelerinde yeralan eski ve yeni evlerde kullanılmış yapı taşlarının fiziksel ve jeolojik olarak, aynı zamanda ilçenin yapısal tarihinin incelenmesini içerir. Tez hazırlanması kapsamında Urla ilçesinde yaklaşık 100 km2'lik bir alan taranmış ve bu kapsamda yaklaşık olarak 60 ev incelenmiştir. Evlerin cephe süslemeleri, duvarları, çatı özellikleri, temel sistemi ve diğer özellikleri eklerde tek tek ve ayrıntılı olarak sunulmuş olup Urla ilçesinin genel yapı özellikleri yüzdesel olarak grafiklerle sunulmuştur. Ayrıca çalışma alanı çevresindeki tarihi binalar incelenmiş ve bu binalarda kullanılan yapı taşlan incelenmiştir. Yapılarda kullanılan taşlardan örnekler alınıp incelenmiştir. Bu taşların ve evlerin fotoğrafları ekte sunulmuştur. Çalışma alanı ayrıca jeolojik açıdan da incelenmiş olup bölgenin stratigrafık konumu ve bölgenin birimleri ayırtlanmıştır. Bu arada bölgenin yaşı önceki yapılan çalışmalardan çıkarılmış olup yapılarda kullanılan taşların daha çok hangi zamanın ve birimin taşı olduğu saptanmıştır. Çalışma alanından alman el örneklerinin Gemoloji labaratuvan'nda ince kesitleri hazırlanarak yapı taşlarının petrografik olarak hangi özellikleri sunduğu gözlenmiştir. Daha sonra çalışma alamnda ilçede kullanılmış tüm yapı taşlarının mevcut olduğu evlerden alınan büyük ölçekli kayaç örnekleri Torbalı Meslek Yüksek Oklu Zemin-Kaya Mekaniği Labaratuvan'na götürülerek kayaçlann fiziksel mekaniksel özellikleri belirlenmiştir. Deneyler sonucu elde edilen verilerle kayaçlann, yapı taşı olarak uygun olup olmadığı, ve çeşitli özellikleri tartışılmış ve sonuçlar yazılmıştır. Anahtar sözcükler : Urla, yapı taşı, yapı özellikleri,fiziksel ve mekaniksel özellik. iv
Özet (Çeviri)
THE USING PROCEDURE OF THE STONES USED IN URLA TOWN CENTER AND SURROUNDING AREAS AND THEIR ENGINEERING SPECIFICATIONS ABSTRACT This research has been prepared according to Final Project Instructions Of Dokuz Eylul University, The Graduate School Of Natural And Applied Sciences. This thesis comprises the phsycal and geological analysis of the stones which have been used at the new and old buildings at the centre and surroundings of Urla town of İzmir city and the structural history of this town as well. At this research; appromiximately 100 km2 area has been scanned and nearly 60 houses have been examined. The front ornaments, walls, roof specifications, basic system and the other speicfications of the houses have been presented seperately and in detail in the attachment, and also the general structure specifications of Urla town have been percentagely shown at the graphics. The historical buildings in this area and the stones belong to them have also been examined. Some samples have been taken from these buildings which you can find their photos at the attachment. Research area has also been analysed geologicly. The stratigraphical position and the units of the area has been classified too. The age of the area was already found at the researches done before and it already was found that the stones belongs mostly to which time and unit. The small sections of the samples which was taken from the research area has been prepared at the gemology laboratory and they have been tested about which characteristics they contains. And then some large scaled samples of the stones (taken from the houses which contains all kinds of the stones which have been used to build the houses at this area), have been taken to the Rock Mechanic Laboratory Of Torbalı Vocational School. The phsyical and mechanical speicfications of the samples have been tested here. After the experiments, by using the datas that have been found at these v