Sayfiye yerleşimleri kıyı kullanımı sorunları: Urla örneği
Problem of coastal use in summer settlements: Example of Urla
  1. Tez No: 611664
  2. Yazar: RUKEN SİMGE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kıyılar geçmişten günümüze dek birçok farklı kullanıma fırsat tanıması sebebiyle bireyler ve kentler açısından önemli alanlar olmuşlardır. Bu durum kıyı alanları, bu alanların çevrelerini değiştirmiş ve geliştirmiştir. Yapılan araştırmada tarihi, kültürel ve doğal değerler taşıyan, konumu gereği geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemli bir ulaşım merkezi olan, İzmir'in Urla ilçesi kıyıları kullanım fonksiyonlarına göre irdelenmiş; Urla kıyı alanlarına dair saptamalar yapılmıştır. Urla ilçesi birçok kıyı bölgesi yerleşim yeri gibi, kıyılarının farklı birçok alanda kullanıma fırsat tanıması ile önemli bir potansiyel kazanmıştır. İlçe sınırları içinde yer alan üç ayrı kıyı şeridi, bu şeritlerin çevreleri, değişen koşullar ve kentlilerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmiş ve düzenlenmiştir. Tez kapsamında, bir sayfiye yerleşim bölgesi olan Urla ilçesinin geçmişten bugüne önemli bir çekim ve odak noktası olmasını sağlayan Urla kıyılarının kullanım alanları nedenleriyle beraber araştırılmıştır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda Urla kıyı alanlarına, kıyı alanlarının kullanımlarından kaynaklanan problemli unsurlara dair değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The coasts have been important areas for individuals and cities because they provide opportunities for many different uses from past to present. This has changed and improved the coastal areas and their environment. In this thesis, the shores of the Urla district of İzmir, which has historical, cultural and natural values; Urla coastal areas were determined. Like many coastal settlements, the district of Urla has gained significant potential with its coasts giving opportunity for use in many different areas. Three different coastlines within the boundaries of the district have been shaped and arranged in line with the changing environment and the needs of the citizens. Within the scope of the thesis, the usage areas of the Urla Coast, which have been an important attraction and focal point of Urla district, which is a summer settlement, have been investigated together with the reasons. As a result of these researches, evaluations were made on Urla coastal areas and problematic elements arising from the use of coastal areas.