İzmir tarihsel kent dokusunun yeniden canlandırılması: Basmane oteller bölgesi
Revitalization of historical urban pattern in İzmir: The hotels area in Basmane
  1. Tez No: 169167
  2. Yazar: SENEM GEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
İZMİR TARİHSEL KENT DOKUSUNUN YENİDEN CANLANDHULMASI: BASMANE OTELLER BÖLGESİ ÖZET Tarihi kent dokuları zaman içerisinde çeşitli boyutlarda eskimenin, köhneleşmenin ve yıpranmanın görüldüğü mekanlardır. Tüm bunların etkisi ile bu mekanlar kent içerisindeki değerlerini yitirebilir, kentsel kullanımlarında değişim ve dönüşüm ile karşı karşıya kalabilir. Kent içerisinde yapılanmış çevrenin bir parçası olan bu alanların, kente yeniden kazanımına yönelik yapılacak olan çalışmalar ve müdahaleler, kent içinde sorunlu olarak değerlendirilebilecek diğer bölgelerde yapılacak olan çalışmalardan ve uygulanacak müdahalelerden farklılık göstermekte, tarihi dokunun ve kültürel mirasın özgünlüğünün bozulmaması ve kültürel mirasın gelecek nesillere özgün aktarımım sağlamak açısından, daha fazla uzmanlık ve daha hassas bir çalışmayı gerekli kılmaktadır. Bu çalışma kapsamında kent içinde yapılanmış çevreyi oluşturan tarihi kent mekanlarının, kentsel kullanıma yeniden kazandırılması yönünde yapılabilecek müdahaleler incelenmiş, tarihi çevrenin yemden kazanımına yönelik yapılan çalışmalar dünya ve ülkemiz özelinde incelenmiştir. Tüm bunlar doğrultusunda İzmir tarihi kent dokusunun yeniden canlandırılmasına yönelik yapılacak çalışmaları örnekleyebilmek amacıyla İzmir tarihi kent dokusunun bir parçası olan ve zamanla kent içerisindeki değerini yitirip köhneleşme ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan Basmane“Oteller Bölgesi”ele alınmış, alanda mevcut olan fiziksel problemler saptanmaya çalışılarak, bu tarihi kentsel alanın kente yeniden kazanımını ve kent içerisinde eski değerine kavuşmasını sağlayacak birtakım fiziksel müdahale önerileri getirilmiştir. Anahtar Kelimeler; Kentsel dönüşüm, kentsel koruma, kentsel müdahale, kentsel yenileme, kentsel yeniden kazanım m
Özet (Çeviri)
THE REVTTALIZATION OF HISTORICAL URBAN PATTERN IN IZMIR: THE HOTELS AREA IN BASMANE ABSTRACT Historical urban settlements are places that observed many kinds of worn up, oldness and losing value. By the effects of these, those settlements can lose its preciou in the town, than it can be observed the change and transformation of variation in its urban use. As those publics are the integrated parts of the constructed enviroment, in the urban settlements, the interventions, that are made in order to gain these historical urban places, are different from the interventions that are made to gain the urban places that are called problematic places in the constructed urban places, it necessiate more expert and sensitive working in order not to change the orjinality of cultural heritage of historical settlementand for continue mis process to transfer mis accumulation of historic and cultural values to next generations. In the content of this study, the interventions that are made in order to revitalise the historical urban settlements, that are parts of the constructed urban cities, are examined in the world and our country. With in the scope of these, to examine the works made to revitalise the historical urban pattern in İzmir, its taken charge of Basmane“Hotels Area”, that is the part of the historical urban places in Izmir, whic face to be non existent and to lose its value, is studied to estabilish the physical problems that exist on the place and suggested some physical interventions for gaining its lost value and gaining this historical urban place as a cultural value for the city. Keywords; Urban revitalization, urban conservation, urban intervention, urban renewal, reintegrasyon IV