Cost function estimation in multiserver queueing systems for impatient customers
Sabırsız müşteriler için çok servis birimli kuyruk sistemlerinde maliyet fonksiyonu tahmini
- Tez No: 169168
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM EGE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
III ÖZET Bir servis için sınırlı arzın, fazla talebin söz konusu olması kuyruklara neden olur. Kuyruk uzun olduğu zaman, hiç beklemeden veya bir süre bekleyip servisin yavaşlığından sıkılarak kuyruktan ayrılan müşterilerle karşılaşılır. Bu tür müşterileri dikkate alan sisteme“Sabırsız Müşteriler için Çok Servis Birimli Kuyruk Sistemi”adı verilir. Bu tez çalışmasında, sabırsız müşterilerle çok kanallı kuyruk sistemlerini iki model M/M/c+M ve M/M/c+D ile incelemektedir. Bu çalışma boyunca, bu iki modelin sahip olduğu farklı sabırlılık süreleri ile maliyet fonksiyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanarak, Sabırlılık süresi dağılımlarının maliyet fonksiyonu ve en uygun servis birimi sayısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, Sabırsız müşterili çok kanallı kuyruk modellerinin performans ölçülerini bulmak için sabırlılık süresinin önemi ortaya çıkarılmıştır. Gözlenen gerçek veriler için MATHEMATICA 5.0 yazılımı kullanılarak yapılan bir uygulama ile bulduğumuz sonuçlar desteklenmiştir. Anahtar sözcükler : Sabırsız müşteriler, çok servis birimli kuyruk sistemleri, en uygun servis birimi sayısı, sabırlılık süreleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Queue forms when the demand exceeds the supply for a system. It is faced with the customers who leave without waiting or who wait a little bit because of longevity of the queue. The system that takes into account this type of customers is called“Multiserver Queueing Systems for Impatient Customers”. In this thesis, it is investigated multiserver queueing systems with impatient customers by the two queue models M/M/c+M and M/M/c+D. The first aim of the study is to identifiy the relationship between different patience times and cost functions of the two models. The second aim is to investigate effects of patience times distributions on cost function and optimal number of servers. Consequently, it was developed the significance of the patience times in order to find performance measures of the multiserver queueing systems with impatient customers. The results were confirmed with an application by using MATHEMATICA 5.0 for observed real data. Keywords : Impatient Customers, multiserver queueing systems, optimal number of servers, patience times.