Modeling of water quality in a driking water basin
İçme suyu havzasında su kalitesinin modellenmesi
  1. Tez No: 169181
  2. Yazar: SÜNDÜZ UTKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İÇME SUYU HAVZASINDA SU KALİTESİNİN MOBELLENMESİ ÖZET Dünyadaki birçok içme suyu havzası antropolojik aktivitelerden dolayı kirlenme riski taşımaktadır. Bu amaçla her havza için etkili bir havza yönetim planı geliştirmek zorunlu hale gelmiştir. İyi bir yönetim planı için, havzadaki su kalite parametrelerinin zamana ve yere göre tanımlanması gerekmektedir. Bu yüzden bilgisayar destekli simulasyon modelleri geliştirilmiş ve geniş bir alanda uygulamaya başlanmıştır. Daha çok yüzeysel sulann modellenmesinde kullanılan QUAL2K Su Kalitesi Modeli sunulan çalışma kapsamında İncelenmiş ve uygulanmıştır. QUAL2K, su kalitesini modelleyerek oluşan kirliliğin boyutlarını ve kirletici kaynaklan belirlemede kullanılan bir bilgisayar programı paketidir. Bu tezde öncelikle model tanıtılmış, modelin çalışma prensibi, girdileri ve özellikleri açıklanmıştır. Daha sonra İzmir'in en önemli içme suyu kaynaklarından biri olan Tahtalı Havzası'nın bir parçası üzerinde modelleme çalışması yapılmıştır. Bu havzanın seçilmesinin nedeni, havzada çok sayıda noktasal ve noktasal olmayan kirletici kaynağın bulunmasıdır. Bu amaçla, modellenen koldaki kirletici kaynaklar belirlenmiş ve bu kirletici kaynaklara göre senaryolar oluşturulmuştur. Bu olası senaryolardan elde edilen sonuçlar, havzanın bu kolu üzerindeki kirlenmenin boyutunu göstermektedir. Modelleme çalışmaları bu özelliği ile karar verici mekanizmaların daha çok ilgisini çekmektedir. Bu nedenle, sunulan çalışma ile, havza yönetiminde karar vericiye önemli bir araç sağlanmış olacaktır. Anahtar Sözcükler : Havza Yönetimi, Yüzeysel Su Kalite Modellemesi, Qual2K, Kirletici Kaynaklar (Noktasal ve Noktasal olmayan kaynaklar).
Özet (Çeviri)
MODELING OF WATER QUALITY IN A DRINKING WATER BASIN ABSTRACT Most of drinking water basins on the World are under the risk of pollution due to anthropological activities. Therefore, development of an efficient basin management plan is essential. The identification of water quality parameters in space and time dimensions is required for a good management plan. For this purpose, computer based simulation models have improved and applied on a wide area. QUAL2K Water Quality Model (one of the mostly used surface water quality model) is examined and applied in this presented study. QUAL2K is a computer program packet which is used to estimate the levels of pollution and the pollution sources by modeling of water quality. In this research, firstly model is introduced and inputs, characteristics of the model is explained. Then, a part of Tahtali Basin, which is one of the most important drinking sources of Izmir, is modeled. There are many point and non-point (diffuse) pollution sources on the studied basin. Pollution sources on the modeled tributary are designated and the scenarios are formed according to these pollution sources. The results obtained from these probable scenarios, reveal the level of the magnitude of the pollution on the tributary, so that, it may be used as an important tool for decision-makers. Keywords : Basin Management, Surface Water Quality Modeling, Qual2K, Pollution Sources (point and diffuse sources) IV