Bir konfeksiyon işletmesinin üretim hattında rasyonalizasyon olanaklarının araştırılması
A research of rationalization possibilities on production line of an apparel firm
- Tez No: 169203
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN KURUMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
BİR KONFEKSİYON İŞLETMESİNİN ÜRETİM HATTINDA RASYONALİZASYON OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI OZ Bu çalışmanın amacı, bir konfeksiyon işletmesinin dikimhane bölümünde aynı ürünün her bir operasyonunda farklı iki üretim metodu incelenerek, işletmedeki çalışma sistemini rasyonel hale getirmek için önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın diğer bir amacı da analiz edilen farklı üretim bantları için standart süreleri ve operasyonlarda en kısa süreli çalışma tekniğini belirlemektir. Araştırmada, dokuma konfeksiyon alanında bayan pijaması seçilerek her iki farklı üretim bandında operasyon ve model değişim süreleri belirlenmiş olup, zaman etüdü çalışmaları kronometre ile yapılmıştır. Ayrıca üretim tekniklerindeki farklılığın operasyon süresine etkisi ve süredeki değişimin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı araştırılmışta. Araştırmada, birçok araştırmacı tarafından da önerilen modüler sistemde, U bandlarında uygulanan operasyonların alma-bırakma zamanlan daha kısa çıkmıştır. Ayrıca modüler sistemin daha esnek ve daha verimli olduğu belirlenmiştir. Model değiştirme sürelerinin klasik sistemde daha uzun olduğu gözlenmiştir. Operasyon sürelerini düşürmek ve daha verimli bir çalışma ortamının sağlanması amacıyla üretim sisteminde iyileştirme faaliyetleri yapılmalıdır. Klasik sisteme göre, modüler sistemin çok daha fazla avantajları bünyesinde taşıdığı açık bir şekilde görülmektedir. Bundan dolayı da birçok konfeksiyon işletmesinin, üretim sistemlerini modüler sisteme kısa zamanda kaydırmaları gerekmektedir. Anahtar sözcükler : rasyonalizasyon, verimlilik, yalın üretim, konfeksiyon IV
Özet (Çeviri)
A RESEARCH OF RATIONALIZATION POSSIBILITIES ON PRODUCTION LINE OF AN APPAREL FIRM ABSTRACT The aim of this study is to analyse two different production methods for each operation for the same garment in the sewing department of a garment company and to offer suggestions for rationalizing the working system of this company. Another aim of the study is to determine the standart times of operations and techniques which provide shortest cycle times. In this study for woven garment field, women pyjamas were selected to determine for each sewing and setup times of two different production techniques and the time studies were recorded by using chronometer. Also it was determined whether the effect of technique differences on operation times have a significance in statistical respect. In modular production system which was suggested by most of the researcher, shortened handling times of operations were obtained. On the other hand, it was determined that modular system is more flexible and more efficient. In classical system, long setup times were observed. To minimize sewing time and to provide more efficient working enviroment, production system improvements must be done. It was clearly seen that, modular system has more advantages than the classical production system. Because of this, most of the garment companies must change their production system to modular system in a short time. Keywords : rationalization, productivity, lean production, apparel