Farklı tişört modellerinin kumaş giderini hesaplayan bir yazılımın geliştirilmesi
Development of software that calculates the fabric consumption of various t-shirt models
  1. Tez No: 243672
  2. Yazar: DENİZ AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEVİL YEŞİLPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Rekabet ortamının vazgeçilmez sektörlerinden biri olan konfeksiyon sektöründe özelikle kendi markasına sahip olmayıp müşteri bazlı üretim yapan firmaların varlığını koruyabilmesi veya ilerleyebilmesi için; müşteri isteklerine çabuk cevap verebilmesi, üretimi zamanında bitirebilmesi ve bu süreçte maliyet kalemlerini göz önünde bulundurarak kar marjını belirli bir seviyede tutabilmesi gereklidir. Bu durum, siparişin önemini bir kez daha göstermektedir. Sipariş alım sürecinde birden fazla firma, maliyetlerini düşürerek kıyasıya bir rekabetin içine girmektedir. Giysi maliyetinin yaklaşık yarısını kumaş maliyeti oluşturmaktadır. Dolayısıyla giysinin kumaş gideri bilgisine kısa sürede ulaşılması durumunda, kumaş maliyeti hızlı ve doğru bir şekilde hesaplanabilir.Çalışmada farklı tişört modellerinin kumaş giderini hesaplayabilen bir yazılım geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yazılım web tabanlı tasarlanmıştır. Bunun nedeni yurt içi ve yurt dışından programa erişim olanağı sağlamaktır. Araştırmada müşteri bazında üretim yapan büyük ölçekli bir konfeksiyon işletmesinin verilerinden yararlanılmıştır. İşletmeden farklı tişört modellerine ait teknik çizim, beden ölçü tablosu, kesim planı ve sipariş bilgileri elde edilmiştir. Ayrıca karmaşık modellerde görünümün daha kolay analiz edilmesi için üç boyutlu giysi modellerine de yazılımda yer verilmiştir. Farklı ekranlarda kaydedilen sipariş bilgilerinin bir ekranda toplanarak arşiv dosyaları oluşturulmuştur. Gerek model resimleri, gerekse birim gider değeri ile hazırlanan yazılımın sipariş alımı esnasında benzer bir model için kumaş giderinin hızlı bir şekilde hesaplamasına katkıda bulunması beklenmektedir.Çalışmada tişört modellerinin beden ölçüleri ile kumaş giderleri ve beden ölçüleri ile kalıp alanları arasındaki istatistiksel ilişki de incelenmiştir. Bunun için bay, bayan, kız ve erkek çocuk grubuna ait kısa kollu ve yuvarlak yakalı tişört modelleri seçilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilerek regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda tişört boyu ve kol boyu ölçüsüne göre oluşturulan regresyon denklemi ile birim metrajın tahminlenebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order for the companies making customer-based production, to improve itself in the clothing sector, which is one of the essential sectors of competitive environment, they should apply three criteria (just in time, quick response, maximum profit) during their production. This situation demonstrates the importance of orders. In the process of order receipt, several companies engage in keen competition in order to decrease the garment cost. Fabric cost constitutes roughly half of the garment cost. Thus, fabric cost may be calculated in a rapid way if the information of fabric consumption is attainable in a short period of time.The aim of this study was development of software, which can calculate the fabric consumption of various t-shirt models. The data of a large-scaled clothing company, making customer-based production, was utilized in this research. Software was designed web-based which provides connecting easily in everywhere. Additionally, three dimensional garment models were also included into the software in order to analyze the appearance of complicated models easily. It is expected that the software, prepared by both model pictures and unit expenditure values, will contribute to the calculation of fabric consumption of a similar model in a speedy way.Statistical relationship between the body sizes with fabric consumption, and pattern areas of the t-shirt models was also examined. With this aim, short-sleeved and crew neck t-shirt models for men, women, maids and boys were selected. Regression analysis was performed for the data obtained by evaluation in SPSS package program. As a result of the analysis, it was seen that unit meter may be estimated by means of the regression equation created according to the measurements of t-shirt length and sleeve length.