Buzdolaplarında alternatif soğutucu akışkan olarak LPG kullanılmasının deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of using LPG (liquefied petroleum gas) as alternative refrigerant in domestic refrigerators
- Tez No: 169291
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BUZDOLAPLARINDA ALTERNATİF SOĞUTUCU AKIŞKAN OLARAK L.P.G. KULLANILMASININ DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI Serhat ŞENGÜR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı 2005, Sayfa: 81 İklimlendirme ve soğutma endüstrisi, küresel ısınma ve ozon tabakasının incelmesi gibi çevresel nedenler ve enerji verimi gibi konular üzerinde süregelen tartışmalardan dolayı hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu da, çevresel olarak kabul görmeyen soğutucu akışkanlar yerine bu pazarda yeni soğutucu akışkanların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Son zamanlarda sentetik (yapay) soğutucu akışkanlara nazaran daha da çevre dostu olduğu ileri sürülen doğal soğutucu akışkanlara ilgi artmaktadır. Bunlar hidrokarbonlar ve onların karışımlarıdır. Ev soğutucularında kullanılan ve ozon yok etme potansiyeline sahip soğutucu akışkanların yerini alacak akışkanlar olarak önerilmektedirler. Bunların diğer avantajları pahalı olmamaları ve bol miktarda mevcut olmalarıdır. Sıfır ozon tüketme potansiyelleri ile çevre dostudurlar ve küresel ısınmaya neden olmazlar. Başlıca dezavantajları yüksek oranda yanıcı olmaları olduğundan, dikkatlice kullanımı gerektirirler. Ayrıca bazı soğutucu akışkanların karışımları mevcut soğutucu akışkanlara alternatif olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, L.P.G.'nin ev soğutucularında (buzdolaplarında) R-12 soğutucu akışkanı yerine kullanılabilmesini araştırmaktır. Kullanılan L.P.G. yerel pazarda mevcut olan ve ağırlıkça % 30 propan ve % 70 normal bütandan oluşan L.P.G. 'dir. Farklı L.P.G. miktarları denendi. Sonuçlar gösterdi ki, L.P.G. performans katsayısı, kompresör gücü, volümetrik verim, kondenser yükü, kompresör çıkış basınç ve sıcaklığı gibi parametreler bakımından iyi sonuçlar vermektedir. Anahtar Kelimeler : Mekanik buhar sıkıştırmak soğutma çevrimi, buzdolabı, soğutucu akışkan, L.P.G. (sıvılaştırılmış petrol gazı), performans katsayısı. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thesis of Master's Degree EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF USING LPG (LIQUEFIED PETROLEUM GAS) AS ALTERNATIVE REFRIGERANT IN DOMESTIC REFRIGERATORS Serhat ŞENGÜR Fırat University The Institute of Natural Sciences Mechanical Education Main Scientific Branch 2005, Page: 81 The air-conditioning and refrigeration industry is changing fast owing to the continuing debate on environmental issues such as global warming, the depletion of the ozone layer and energy efficiency. It results in new refrigerants appearing on the market as replacements for environmental unacceptable refrigerants. Recently, much attention has been paid to the so-called“natural fluids”, which are claimed to be more environmentally friendly than synthetic fluids. They are hydrocarbons and their mixtures. They are proposed to be used as refrigerants in domestic refrigerators to replace potentially ozone depleting fluids. They offer other advantages of being very inexpensive and available in large amounts. They are environmentally friendly with zero ozone depletion potential, and they do not cause the greenhouse warming effect. The main disadvantage is that they are highly flammable substances and must be handled with caution. Also, blends or mixtures of some refrigerants can be considered as substitutes or alternatives to existing refrigerants. The objective of this work is to investigate experimentally that liquefied petroleum gas (L.P.G.) can replace R-12 in domestic refrigerators. L.P.G. used in this study, is commercially available in local market, and it is a mixture of the following hydrocarbons on a weight basis: % 30 propane and % 70 n-butane. Different masses of this mixture were studied. The results show that L.P.G. provide good performance parameters, such as coefficient of performance of refrigerator, compression power, volumetric efficiency, condenser duty, compressor discharge pressure and temperature. Keywords : Domestic refrigerators; Refrigerants; Coefficient of performance; Refrigerant R-12; Liquefied petroleum gas L.P.G., IX