Buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde R404A'ya alternatif R290 soğutucu akışkanın performans ve çevresel etkilerinin deneysel olarak karşılaştırılması
Experimental comparison of the performance and environmental impacts of R290 refrigerant as an alternative to R404A in vapor compression refrigeration systems
- Tez No: 995680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, soğuk depo uygulamalarında yaygın olarak kullanılan yüksek GWP (Küresel Isınma Potansiyeli) değerine sahip, 2030 yılı itibarıyla kullanımı yasaklanacak olan R404A soğutucu akışkanına alternatif olarak çevresel etkisi düşük olan R290'ın, buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerindeki termodinamik ve enerji performansına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında, R290'ın kısa vadede R404A'ya alternatif olarak sistem değiştirilmeden sadece kompresör yağının ve soğutucu akışkanın değiştirilmesiyle birlikte her iki soğutucu akışkan aynı buhar sıkıştırmalı soğutma sistemi üzerinde ayrı ayrı test edilmiş ve sistem performans parametreleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Deney düzeneğinde kompresör, kondenser, genleşme vanası ve evaporatör gibi temel elemanlar bulunmakta olup, sıcaklık ölçümleri veri kayıt cihazı ile eş zamanlı olarak kaydedilmiştir. Yapılan deneylerde her iki akışkanın; oda sıcaklığına, kompresör, kondenser, genleşme vanası ve evaporatör giriş–çıkış sıcaklıklarına, enerji tüketimine, COP (Performans Katsayısı) değerine, EER (Enerji Verimliliği Oranı) performansına ve çevresel etki ölçütleri olan TEWI (Toplam Eşdeğer Isınma Etkisi) ve LCCP (Yaşam Döngüsü İklim Performansı) sonuçlarına etkisi karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, R290 kullanımı COP değerinin %19 arttığı, EER değerinin %46 oranında yükseldiği ve enerji tüketiminin %18 azaldığı ve TEWI değerinin R290 için R404A'ya göre %20 daha düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca çevresel analizlerde, R290 için hesaplanan LCCP emisyonları 29.550,83 kgCO₂-eşd. iken, R404A için bu emisyonların 37.117,61 kgCO₂-eşd. olduğu tespit edilmiştir. Oda sıcaklığı her iki akışkanda da benzer şekilde korunmuş olsa da, R290 daha düşük enerji tüketimi ile aynı soğutma etkisini sağlayarak çevrime daha hızlı tepki veren bir performans sunmuştur. Bu bulgular, küçük kapasiteli soğutma sistemlerinde, ev tipi buzdolaplarında ve kompakt iklimlendirme cihazlarında R290 soğutucu akışkanının R404A yerine çevre dostu bir alternatif olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the thermodynamic and energy performance effects of R290, which has a low environmental impact, were experimentally investigated as an alternative to the commonly used high-GWP (Global Warming Potential) refrigerant R404A, which is planned to be banned as of 2030, in cold storage applications. As part of the experimental work, it was noted that R290 can be used as a short-term alternative to R404A without changing the system, by only replacing the compressor oil and the refrigerant. Both refrigerants were tested separately on the same vapor compression refrigeration system, and the system performance parameters were evaluated comparatively. The experimental setup included basic components such as a compressor, condenser, expansion valve, and evaporator, and temperature measurements were recorded simultaneously using a data logger. In the experiments, the effects of both refrigerants on room temperature, compressor, condenser, expansion valve and evaporator inlet–outlet temperatures, energy consumption, COP (Coefficient of Performance), EER (Energy Efficiency Ratio), and environmental indicators such as TEWI (Total Equivalent Warming Impact) and LCCP (Life Cycle Climate Performance) were compared. According to the obtained results, the system using R290 operated more efficiently than the one using R404A. With R290, the COP increased by 19%, the EER value rose by 46%, energy consumption decreased by 18%, and TEWI decreased by about 20%. Environmental analyses also showed that the calculated LCCP emissions for R290 were 29,550.83 kgCO₂-eq, whereas for R404A they were 37,117.61 kgCO₂-eq. Although room temperature was maintained similarly for both refrigerants, R290 provided the same cooling effect with lower energy consumption and showed a faster response in the system. These findings indicate that R290 refrigerant can be used as an environmentally friendly alternative to R404A in small-capacity refrigeration systems, household refrigerators, and compact air-conditioning units.