Testisin nervus vagus aracılı beyin sapı bağlantıları
Brainstem connections of testis via vagus nerve
- Tez No: 169316
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT SÜLEYMAN ŞEHİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET TESTÎS'ÎN NERVUS VAGUS ARACILI BEYİN SAPI BAĞLANTILARI Literatürde bugüne kadar testisin otonomik innervasyonu üzerine yapılan çalışmaların sonuçlan çelişkiler içermektedir. Bu çelişkiyi nöron işaretleyici bir boya olan fluorogold kullanarak test ettik. Fluorogold boya solüsyonları sıçan testis kapsülünün altma unilateral olarak enjekte edildi. Sıçanlar transkardiak perfüzyon-fiksasyon metodu uygulanarak enjeksiyonu takip eden 7. günde sakrifîye edildiler. Subdiafragmatik vagatomi ve vagus'un intakt bırakıldığı çalışma grubu sıçanlarının beyinsaplan disseke edildiler. N. vagus'un intakt bırakıldığı sıçan grubunda area postrema'da, nucleus dorsalis n.vagii'de ve nucleus ambiguus'da işaretli nöronlar mevcuttu. Bu çalışmanın sonuçlan testislerin n. vagus aracılı innervasyonuna ışık tutmaktadır. Beyin sapında testis enjeksiyonu sonucu işaretlenen bölgelerin testiküler fonksiyonlarla bağlantısı olduğu düşünülebilir. Bu çalışmanın sonuçlan ışığında testis innervasyonunun sadece pelvik ve paraaortik ganglionlarla açıklanamayacağı öne sürülebilir. Bu çalışmada önceden multisinaptik olarak testis innervasyonunda görev aldığı gösterilen nuc.ambiguus, nucleus dorsalis n.vagii gibi beyin sapmdaki n. vagus'un çekirdeklerinin testis ile olan direkt bağlantılar literatürde ilk kez gösterilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) BRAINSTEM CONNECTIONS OF TESTIS VIA VAGUS NERVE Previous assessment of the autonomic nerve supply of testis from vagus and brainstem nuclei were conflicting in the literature. We challenged this conflict by using neuronal tracer Fluorogold in rats. Fluorogold dye solutions was injected unilaterally under the capsule of rat testis. Rats were sacrificed by transcardiac perfusion-fixation in the seventh days after injection. Brainstem of the subdiaphragmatic vagotomy group and intact vagus group rats were dissected. In the intact vagus group the fluoroscent-labelling were dense in area postrema. Dorsal vagal nucleus and nucleus ambiguus were also labelled. These datas provide an evidence of testicular innervation by vagus nerve. Taking into account that brainstem structures could be labelled from the testis, it can be assumed that the areas detected might be involved in the neural control of testicular functions. The results of this study cautioned that innervation of the testis may not be fully explained by innervation from pelvic and paraaortic ganglia. In the present study, monosynaptic connections between testis and vagal nuclei in the brain stem like nuc.ambiguus and dorsal motor nucleus of vagus are described at first time in the literature. m