Katı madde hareketine tesir eden faktörlerin kıvrımlı bir kanal boyunca incelenmesi
The investigation of affecting factors to sediment transport along the meandering channel
  1. Tez No: 169318
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR SEPETÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KATI MADDE HAREKETİNE TESİR EDEN FAKTÖRLERİN KIVRIMLI BİR KANAL BOYUNCA İNCELENMESİ M.Yaşar SEPETÇİOĞLU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2005, Sayfa : 106 Akarsularda katı madde hareketi oldukça karmaşık bir olaydır. Çünkü, hareketi bir çok değişken etkilemektedir. Kıvrımlardaki katı madde hareketi akarsularda önemli bir yer tutmaktadır. Akarsuyun morfolojik ve topografik yapısı, kıvrım geometrisi, akışkan, akım ve katı madde tanesinin özellikleri kıvrımlardaki katı madde hareketine etki etmektedir. Bu faktörlerin her birinin araştırılması, su yapılarının inşası ve akarsu düzenleme çalışmaları açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, laboratuarda oluşturulan, 90° kıvrım açılı, biri tek kıvrımlı diğeri ise çift kıvrımlı iki kanalda, granülometrileri farklı üç numune ile deneyler yapılmıştır. Bunun için, her üç numune ile 50 cm genişliğinde, 1.5 m çaplı, 90° kıvrım açılı tek kıvrımlı kanalda ve 35 cm genişliğinde, 1.5 m çaplı, 90° kıvrım açılı çift kıvrımlı kanalda katı madde hareketi ölçülmüştür. Deneylerde, katı madde hareketi ile debi, granülometri, merkezkaç kuvveti, kıvrım geometrisi, B/h ve R arasındaki ilişki incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Katı madde hareketi, Sürüntü maddesi hareketi, Kıvrımlı kanallar XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE INVESTIGATION OF AFFECTING FACTORS TO SEDIMENT TRANSPORT ALONG THE MEANDERING CHANNEL M.Yaşar SEPETÇİO?LU Fırat University Graduate Scholl of Applied Sciences Department of Civil Engineering 2005, Page: 106 Sediment transport is a rather complex event. Because, many factors affect to sediment transports. At the meandering channels are located an important place in rivers. The morphologic and topografic of rivers, meander geometry and properties of fluid, flow and bed load grain affect to sediment transport at the meandering channel. To investigate every one of this properties are very important for to built water consturctions and regulate river. In this study, two channels had been built which to have 90° meander angle someone single meandering other two meanderings in laboratory and has been experiment with three samples which are different size distrubution frequency in these channels. For this reason, the sediment transport have been measured with three samples in single meandering channel which is have width of 50 cm, diameter of 1.5 m, bend angle of 90° and two meandering channel which is have width of 35 cm, diameter of 1.5 m, bend angle of 90°. In experiments, the relationship affecting to sediment transport among discharge, granulometry, centrifugal force, meander geoemetry, ratio of B/h and R have been investigated. Key Words : Sediment transport, Bed load transport, Meandering channels XV