Albino sıçanlarda kadmiyumun meydana getirdiği yağ asiti bileşimindeki değişime melotonin ve vitamin E-selenyum karışımının etkilerinin araştırılması
Research of melatonin and vitamin E-selenium mixture effects to created change of cadmium on fatty acid composition in albino rats
- Tez No: 169324
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHİT KONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALBINO SIÇANLARDA KADMİYUMUN MEYDANA GETİRDİĞİ YAĞ ASİTİ BİLEŞİMİNDEKİ DEĞİŞİME MELATONİN VE VİTAMİN E - SELENYUM KARIŞIMININ ETKİLERİNİN ARAŞTBRILMASI Mahmut YILMAZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 2005, Sayfa :38 Bu çalışmada kronik kadmiyumun (Cd) etkisiyle sıçanların karaciğer, böbrek, kalp ve testis dokularında oluşan yağ asiti bileşimindeki değişime antioksidan olan melatonin ve vitamin-E + selenyum karışımının etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bir ay boyunca Cd, melatonin ve vitamin-E + selenyuma maruz kalan sıçanlar çalışma süresince her birinde 10 sıçan bulunan 5 gruba; kontrol, Cd, Cd+mlt, Cd+vit-E+Se ve Cd+mlt+vit-E+Se gruplarına ayrıldılar. Cd sıçanlara 1 mg/kg.lık CdCl2 şeklinde, melatonin 10mg/kg, vit-E+ Se ise 30 mg/kg + 2 ug'lık gün aşın dozlarla bir ay süreyle verildi. Beş grupta bulunan hayvanlar son uygulama sonrası kesildi ve karaciğer, böbrek, testis ve kalp dokularının yağ asiti bileşimi değişimleri gaz kromatografisi ile analiz edildi. Sıçanların (karaciğer, böbrek, testis, kalp) dokularındaki palmitik asit (C16:0), stearik asit (C18:0), oleik asit (C18:l), linoleik asit (C18:2n6), araşidonik asit (C20:4) ve dokosahekzaenoik (C22:6) yağ asitleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESEARCH OF MELATONIN AND VITAMIN E-SELENIUM MIXTURE EFFECTS TO CREATED CHANGE OF CADMIUM ON FATTY ACH) COMPOSITION IN ALBINO RATS Mahmut YILMAZ Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology 2005, Page: 38 The objective of the work which was carried out in this study was to investigate the influences of antioxidant melatonin and antioxidant Vitamin E- selenium to the variation of fatty acid compounds on the rats liver, kidney, heart, testis tissues with chronic cadmium effects. The rats (specimens) which were treated with cadmium (Cd), melatonin and vitamin E+selenium for a period of one month. They were divided into five groups consisted of 10 rats; 1) a control group 2) cadmium group 3) cadmium+ melatonin group 4) cadmium + vitamin E+selenium group and 5) cadmium+melatonin+vitamin-E+selenium group. Throughout one month the Rats in cadmium group were given 1 mg/kg CdCl2, 10 mg/kg melatonin, 30 mg/kg+2 ug Vitamin-E+selenium as overdose. At the end of the experimental period the specimens (rats) in five groups were sacrified after that the variation of fatty acid compounds on their liver, kidney, testis and heart tissues were analyzed with gas cromatography. The fatty acids such as palmitic acid (C16:0), stearic acid (C18:0), oleic acid (C18:l), linoleic acid (C18:2n6), arachidonic acid (C20:4) and dokosahekzaenoic acid (C22:6) were determined on the rats tissues (liver, kidney, heart, testis). For the groups treated Cd, the level of fatty acid (CI 8:1 n7) on the liver tissue was lower (PO.05) than control group, but it was significantly higher than testis groups.