Türkiye'de konaklama işletmeleri üretim fonksiyonları: 1980 ve 1985 sanayi ve işyerleri sayım sonuçlarının bir kesit analizi
- Tez No: 16936
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN IŞIN DENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, 1980 ve 1985 Sanayi ve İşyer leri Sayımları kesit verilerini karşılaştırmalı bir şe kilde analiz ederek, Türk konaklama sektöründeki makro ekonomik üretim ilişkilerini ortaya koymaktır. Bu bakım dan kullanılan analitik araçlar, Walras - Leontieff, Cobb - Douglas ve Sabit îkame Esneklikli (CES) üretim fonksiyonlarının ekonometrik tahminleri ve onlardan türetilebilecek oranlar, marjinal değişimler, ivmeler ve birinci ve ikinci mertebeden esneklikler, karşılaş tırmalı bir biçimde değerlendirilerek, sonuçlar' çıkar tılmıştır. Bulgular, Türk konaklama endüstrisinin 19 85 'e doğru başlangıç dönemini aştığını ve işletmeler açısından, da ha dikkatli yatırım ve pazarlama stratejilerinin izlen mesini gerektiren bir döneme girdiğini vurgulamaktadır. 1980 ve 1985 arasındaki değişimler, bu sektörde hareket li bir rekabet ortamını oluşturan bir yapı değişikli ğinin meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Ancak üretim ilişkileri, arzın olgunlaşmış bir talep piyasasınca bek lentilerini karşılamak bakımından henüz yeterli olmadı ğını göstermektedir. Dolayısıyla gelecekte, hem firma stratejilerinin optimizasyon anlayışıyla saptanmasında ve hem de kamu yatırım ve istihdam politikalarının söz- konusu gerçekler ışığında oluşturulmalarında büyük yarar vardır. 11
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this work is to examine the productive relationships of Turkish Hospitality Industry by using the comparative cross-sections obtained from Turkey's 1980 and 1985 Censuses of Manufacturing and Business Establishments. The essential tolls of analysis were the production functions of Walras-Leontieff, Cobb-Douglas and of Constant Elasticity of Substitution, through the estimates of which the values of the crucial variables such as proportions, and. marginal rates and elasticities of the first and second degree could be derived, analysed and compared. The results indicate that the Turkish Hospitality Industry had surpassed the take-off period until 1985, showing the. signs of. diminished possibilities for the courses of action of hospitality establishments. This change in between 1980 and 1985 seems to be in accordance with the increasing rate of competitive activity. However, the deficient structureo.of the hospitality sector in product and factor relationships proves itself not to be compatible with the demands of a mature market. Hence a substantial revision of company strategies and government policies in investment and employment is highly necessitated. Ill