Belgeli konaklama işletmelerinin doluluk oranına bağımlı risk yapısının analizi ve sonuçlarının uygulamaya yönelik bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 16935
  2. Yazar: NURCAN ÇIRAKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN IŞIN DENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Sharpe'nin portföy çeşitlemesi yaklaşımının temelinde menkul kıymet varyansıyla ifade edilen toplam portföy riskinin regresyon tahmini yoluyla sistematik ve sistematik olmayan bileşenlerine ayrıştırılması yatar. Arbel ve Grier, bu modeli konaklama endüstrisine uygulanır hale getirmişlerdir. Çalışmamızda, turizm belgeli otellerden toplanan geceleme istatistiklerinin sonuçları kullanılarak, doluluk oranına dayanan bir Arbel-Grier yaklaşımıyla tesis türü, bölgeler ve seçilmiş iller için risk ve bileşenlerinin tahminleri yapılmıştır. Bulgular, diğer tesis türlerine nazaran otel kurmanın, metropol yörelerde yatırım yapmanın, düşük yıldız sayılı tesis yapımına gitmenin daha az riskli olduğu, buna mukabil turizm faaliyetinin göreceli çeşitliliği az olan yörelerde yatırım yapmanın yüksek riskli olduğu şeklinde ve oldukça ileri ayrıntı düzeyinde sonuçlar vermiştir. Bu sonuçlardan, gerek devletin turizm politika ve planlaması yönünden ve gerekse tesis kurmaya özenen yatırımcı yönünden nasıl faydalanılabileceği anlatılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sharpe's approach of portfolio selection depends on the separation of total portfolio risk -which is represented by the variance- into the systema tic and non-systematic components by means of regression estimates. Arbel and Grier applied this model to the hospitality industry. The present work uses the statistics of occupation ratios, which depend upon the data that are regularly collected from the certified hotels. Arbel-Grier approach is employed in order to discriminate risk estimates and their components in between types of hospitality establishments, geographical areas and selec ted cities. The results had primarily shown that to found hotel type hospitality establishments, to situate the investments at metropolitan areas and not to attempt the luxurious quality establishment types were risk reducing, whe reas investing at areas with poor substituon possibilties among kinds of tou rism activities would be risk inducing. Results in detail, and their uses for state tourism policies and planning as well as for investors were taken into deep consideration and deliberate discussion. m