Biber, soğan ve havuç tohumlarında ön çimlendirme uygulaması sırasında meydana gelen metabolik değişimlerin belirlenmesi
Determination of metabolic changes that occur during priming of pepper, onion and carrot seeds
  1. Tez No: 169403
  2. Yazar: AYŞE BÜGET GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BENİAN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET BİBER, SOĞAN ve HAVUÇ TOHUMLARINDA ÖN ÇİMLENDİRME UYGULAMASI SIRASINDA MEYDANA GELEN METABOLİK DEĞİŞİMLERİN BELİRLENMESİ GÜRSOY, A. Büğet Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Benian ESER Ocak 2005, 83 sayfa Havalandırmalı uygulama kabında, biber, havuç tohumlarında PEG-6000, soğan tohumlarında KNOs ile yapılan ön çimlendirme uygulamaları süresince tohumun su alımında ve membran geçirgenlik özellikleri yanında, tohumların toplam protein, şeker ve amino asit gibi metabolitlerinde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca belirlenen bu parametrelerdeki değişimlerle tohumların çimlenme/çıkış gücü ve tohum gücü (vigoru) arasındaki ilişki irdelenmiştir. Çalışmanın bitkisel materyalini“Çarliston”biber çeşidi,“Nantes”havuç çeşidi ve“Aki”soğan çeşidi tohumlan oluşturmuştur. Biber ve havuç tohumlarının çimlenme ve çıkışını iyileştirmek amacı ile PEG-6000, soğan tohumlarında ise %2'lik KNOa solüsyonu havalandırmalı uygulama kabı yöntemi ile uygulanmıştır, ön çimlendirme uygulaması sırasında orijinal ağırlıklarına kurutulan tohumlar uygulama görmemiş kontrol tohumları ile birlikte standart çimlenme ve çıkış testlerine, stres (15°C ve 35°C) çimlenme ve çıkıştestlerine alınarak uygulamaların etkisi araştırılmıştır. Yapılan bu uygulamaların yanında tohumlarda bulunan toplam protein, şeker ve amino asit gibi bazı metabolitlerde nasıl bir değişim olduğu belirlenmiştir. Metabolitlerdeki değişimler açısından incelediğimizde, uygulama gören biber, havuç ve soğan tohumlarında, toplam protein miktarının havuç tohum örneklerinde kontrol tohumlarına göre azalma gösterdiği ve diğer biber ve soğan tohumlarında ise değişmediği görülmektedir. Toplam şeker miktarında, her üç tohum örneğinde de kontrol tohumlarına oranla uygulama görmüş tohumlarda azalma olduğu görülmektedir. Toplam amino asit miktarının uygulama görmüş biber ve havuç tohumlarında kontrol tohumlarına oranla azalma gösterdiği, soğan tohumlarında ise değişmediği görülmektedir. Biber ve havuç tohumlarında optimum ve stres (15°C ve 35°C) koşullarında ortalama çimlenme ve çıkış zamanında azalma ve çimlenme gücünde de artış olduğu belirlenmiş ancak soğan tohumlarında çok iyi sonuçlar elde edilememiştir. Tohumlara ön çimlendirme ile kazandırılan etkilerin en üst düzeyde sağlanmasında, ön çimlendirme uygulama sürelerinin daha net bir şekilde ve saat olarak belirlenebilirle şansının olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Anahtar kelimeler :Biber, Havuç, Soğan, ön çimlendirme, Protein, Şeker, Amino asit
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DETERMINATION OF METABOLIC CHANGES THAT OCCUR DURING PRIMING OF PEPPER, ONION AND CARROT SEEDS GÜRSOY, A. Büğet Master of Science Thesis, Horticultural Dept. Supervisor: Prof. Dr. Benian ESER February 2005, 83 pages The aim of this thesis was to determine the metabolic changes that occur in metabolites such as total protein, sugar and amino acids of the seeds, together with the membrane permeability and imbibition of seeds during priming applications made with KNO3 in onion seeds and with PEG-6000 in pepper and carrot seeds in bubble-coloumn. The relations between germination/emergence rates and seed rates (vigour) was also investigated using the changes in these parameters. The plant materials of this study consisted of“Çarliston”pepper cultivar,“Nantes”carrot cultivar and“Aki”onion cultivar. In order to increase the germination and emergence of seeds, PEG- 6000 for pepper and carrot and 2% KNO3 solution for onion was applied using aerated bubble-coloumn technique. Standard germination and emergence, germination and emergence stress (15°C and 35°C) were applied to the seeds which were dried-back to original weights during priming, together with the control seeds which did not receive any application and the influence of theseVIII applications were assessed. In addition to these, the changes in metabolites such as total protein, sugar and amino acids that are present in seeds were determined. Concerning the changes in metabolites, it was found that total protein levels in carrot seed samples were decreased when compared with the control group, where no significant changes were found in pepper and onion seeds. Total sugar levels were found to decrease in all three group of treated seed samples, compared with the control group. Total amino acid levels were found to be decreased in treated pepper and carrot seeds compared with the control group, where no significant changes were recorded in treated onion seeds. It was observed in pepper and carrot seeds that the mean germination and emergence rates were decreased in optimum and under stress (15°C and 35°C) conditions, however no similar changes were observed in onion seeds. It was concluded that, in obtaining effects that has been provided by priming of the seeds at the highest level, there is a chance for determination of treatment period for priming more precisely and in terms of hours. Keywords :Pepper, Carrot, Onion, Priming, Protein, Sugar, Amino acid.