Anakent (Büyükşehir) belediye yönetimi modelinin Türkiye açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 16941
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET“Anakent Belediye Yönetimi Modelinin Türkiye Açısından Değerlendirilmesi”başlığını taşıyan bu çalışma 303'0 sayılı Kanunu ele alarak anakentlerin yerel sorunlarının çözümünde jne derece etkili olduğunu ortaya çıkartmayı amaçlamaktadır. t Bu amaca bağlı olarak büyük kentlerin yerel sorunlarının çözümünü kolaylaştırmak üzere bir takım öneriler de sunul maktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde Ülke mizdeki kentleşme olgusu ele alınarak anakent belediye yönetimi modeline duyulan ihtiyaç ortaya çıkartılmış, deva mında da Ülkemizde halen yürürlükte olan anakent belediye yönetimi modelinin esasları anlatılmıştır. İkinci Bölümde, çalışmanın özünü oluşturan alan araş tırmasından elde edilen bulgular incelenmiştir. Belediyelere gönderilen anket formundaki sorulara verilen cevaplar tek tek ele alınarak geniş bir değerlendirme yapılmış ve 3030 sayılı Kanunun uygulayıcısı konumunda bulunan belediyelerin Kanun hakkındaki olumlu veya olumsuz görüşleri saptanmıştır. Üçüncü Bölümde ise, İkinci Bölümde elde edilen verilerden yararlanarak bir sonuca gidilmeye çalışılmış ve sorunların çözümünü kolaylaştıracağı düşünülen bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study titled“The Evaluation of Greater City- Municipal Administrative Model Related to Turkey”aims to bring forward the degree of effectiveness of Code No: 3030 in the solution of greater city local problems. In this context t a number of suggestions are offered her under in an effort to simplify the solution of local problems of greater cities. The study comprises three sections. In the first section, urbanisation phenomenon is examined and the necessity of the model of greater city municipal administration is brought up and the principles of current greater city municipal administration model in Turkey are presented. In the second section, the findings of the field survey which forms the core of the study are evaluated. The replies to the questionnaires sent to the municipalities were examined on their own merits and positive or negative opinions of municipalities concerning the Code No: 3030 are determined. İn the final section a conclusion is endevoured by the help of findings obtained from section two and some solutions which are expected to ease the fixed problems are offered.