Pasaport kontrol hizmetlerinin değerlendirilmesi 'Esenboğa örneği'
  1. Tez No: 16940
  2. Yazar: YALÇIN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET“Pasaport Kontrol Hizmetlerinin Değerlendirilmesi, Esenboğa örneği”başlığını taşıyan bu tez çalışmasında, Türk vatandaşlarının ve yabancıların yurda giriş ve çıkışlarında uygulanan işlem ile bu uygulama esnasında karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Çalışmada pasaport kontrol görevlilerinin faydalanabilecekleri pasaport mevzuatı ve sahtecilik konuları ile seyahat şirketlerinin ve diğer ilgili kuruluşların yararlanabilecekleri vize rejim tabloları ve cezalı ikamet harcı tabloları yer almıştır. Tez çalışmasında karşılaşılan sorunlar, yerinde tesbit edilerek, elde edilen verilerden yararlanılarak bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
XX SUMMARY In this thesis study titled“Evaluation of Passport Control Services, Sample of Esenboga”, the procedure practised in the subjects of entrances to the country and exits from the country of Turkish citizens and foreigners and the problems faced with during this practise have been taken into consideration. In this study, legislation of passport and subjects of falsities by which passport control officials make use of and visa rabies and the penalty of residence permit tables by which the travel agencies and the other related companies make use of have taken place. Some proposals have been presented by using the obtained data after determining the problems faced with within this thesis study.