Koşan-anahtarlı şifreleme yöntemleri üzerine bir çalışma
A study on running-key cryptography methods
  1. Tez No: 169420
  2. Yazar: ERAY ERTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET KOŞAN-ANAHTARLI ŞİFRELEME YÖNTEMLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA ERTUĞ, Eray Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Tez yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet Emin Dalkılıç Mart 2005, 103 sayfa Bu tezde Vernam tarafından 1918'de geliştirilen ve anahtarın açık metinle aynı uzunlukta ve tamamen rastsal olduğu koşulsuz güvenli tek kullanımlık şerit şifreleme (one-time pad) yöntemi ve anahtarın tümüyle rastsal olmadığı tek kullanımlık şerit türevi, Corcoran ve Koşan Anahtarlı Vigenere, şifreleme yöntemleri çalışılmıştır. Suni-rastsal sayı üreteçleri, sıkıştırma ve kıyım (hash) fonksiyonlarının tek kullanımlık şerit türevi şifreleme yöntemlerine entegrasyonunun etkileri, performans ve güvenlik açısından değerlendirilmiştir. Tek kullanımlık şerit ve türevlerinin uygulaması Java ortamında gerçekleştirilmiştir. Ardından bu yöntemler hız ve güvenlik kriterleri açısından incelenerek birbirleri ile karşılaşılmışlardır. Bu şifreleme yöntemlerinin çıktıları üzerinde yapılan rastsallık analizinde tek kullanımlık şerit şifreleme tüm rastsallık testlerini geçerken, türevlerinin rastsallık testlerini geçemediği görülmüştür. Ayrıca tek kullanımlık şerit şifrelemede anahtarın bilgisayar ortamında güvenli olarak silinmesi ve Corcoran yönteminin Plumstead saldırısına karşı güçlendirilmesi de gerçekleştirilmiştir. Anahtar kelimeler : Koşan-anahtarlı şifreleme, tek kullanımlık şerit ve türevleri, koşan anahtarlı Vigenere, Corcoran, Vernam, Java.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT A STUDY ON RUNNING-KEY CRYPTOGRAPHY METHODS ERTU?, Eray Master Thesis, International Computer Institute Thesis manager : Prof. Dr. Mehmet Emin Dalkılıç March 2005, 103 pages In this thesis, invented by Vernam in 1918 the unconditionally secure one time pad cryptography in which the key is as long as the plaintext and truly random, and its derivatives in which the key is not truely random, Corcoran and Running Key Vigenere cryptography methods, are studied. The effect of the integration of pseudo random number generators, compression and usage of hash functions on one time pad cryptography methods are analysed in terms of performance and security. The application of the one time pad and its derivatives is implemented in Java environment. And then, these methods are compared by analysing them in terms of speed and security. In the randomness analysis of the outputs of these methods, it has seen mat while one time pad passes all the randomness tests, its derivatives do not pass all the randomness tests. In addition, secure deletion of one time pad key is implemented and the Corcoran method is improved against the Plumstead attack. Keywords : Running-key cryptography, one time pad and derivatives, running key Vigenere, Corcoran, Vernam, Java.