Derlem hazırlama kriterlerinin oluşturulması
Formulating criteria for preparing a corpus
- Tez No: 169459
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHAR KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Uluslararası İlişkiler, Computer Engineering and Computer Science and Control, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET DERLEM HAZIRLAMA KRİTERLERİNİN OLUŞTURULMASI KUMOVA, Senem Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Bahar KARAOGLAN Ağustos 2005, 91 Sayfa Bu tezde, doğal dil işleme çalışmalarında temel alman derlemlerin geliştirilmesi, değerlendirilmesi, ölçeklendirilmesi ve derlemlerin kıyaslanması için bir takım ölçüm yöntemleri ve kriterleri belirlenmiş, Türkçe üzerinde sınanmıştır. Doğal dil işleme çalışmalarında kullanılan derlemlerin, dili ne kadar iyi modellediğini değerlendirebilecek bir takım kriterler : derlemin ihtiva ettiği kelimelerin gözlenme sıklıkları, toplam kelime sayısı ile kelime dağarcığı arasındaki ilişki, anlama katkısı bulunmayan kelimelerin toplam kelime sayışma oram, derlemin içerdiği enformasyon miktarı şeklinde ortaya konmuştur. Derlemlerin geliştirilmesi aşamasında eklenecek yeni metinlerin seçimi ve değerlendirilmesi amacıyla dil içinde anlam bütünlüğü içeren minimum kelime sayısının belirlenmesi tez içinde sunulan diğer bir çalışmadır. Anahtar kelimeler : Doğal dil işleme, derlem, derlem değerlendirme, derlem kıyaslama, derlem oluşturma, enformasyon ölçümü
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT FORMULATING CRITERIA FOR PREPARING A CORPUS KUMOVA, Senem MSc. in International Computer Institute Supervisor: Prof. Dr. Bahar KARAOGLAN August 2005, 91 Pages In this thesis a group of methods and measures on building, evaluating, scaling and comparing corpora have been examined and tested on Turkish. Some of these criteria for corpora used in Natural Language Processing applications can be listed as: frequency of words, relation between total word frequency to vocabulary size, number of non- informative words respect to the total number of words and the amount of information that corpus holds. Another application presented in this thesis is the method for finding the minimum number of words that presents semantic integrity in the stage of corpus creation. Key words : Natural Language Processing, corpus, building corpus, corpus evaluation, comparing corpus, measuring information