Project management maturıty levels of resıdentıal constructıon companıes ın Turkey
Türkiye'deki konut üretici inşaat firmalarının proje yönetimi olgunluk seviyeleri
- Tez No: 558897
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnşaat sektörü, ürettiği iş gücü ve katma değerin sağladığı itici etkisiyle birçok ülkenin ekonomik yapılanmasında önemli bir yere sahiptir. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'de, tıpkı diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi bu sektörün hayati bir önemi vardır. Günümüzde, inşaat sektörünün Türkiye'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası içindeki payı %8 civarındadır. Bununla birlikte, sektörün kendi içindeki dinamiklerine bakıldığında, konut projeleri ve konut üreticileri sektörün kendi içinde çok ciddi bir paya sahiptir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, bu alanda 400.000 ile 450.000 civarında müteahhit firma faaliyet göstermektedir. Maalesef, bu firmaların birçoğu proje yönetimi açısından yeterli bir kalifikasyona tabii tutulmadan yetkilendirilmiş olup, yılda üretilen konutların ortalama %70 kadarı bu küçük orta ölçekli herhangi bir kalifikasyona tabi tutulmamış firmalar tarafından üretilmektedir. Bu araştırmanın amacı, sektörde yer alan konut üretici inşaat firmaların proje yönetim kapasiteleri hakkında bir fikir sahibi olmak ve genel geçer belirli proje yönetimi olgunluk seviyesi ölçüm tekniklerinden ve literatürdeki çalışmalardan faydalanarak ortaya sayısallaştırılmış somut sonuçlar ortaya koymaktır. Bu amaçla araştırma çalışmalarında kullanılmak üzere literatürdeki mevcut proje yönetimi olgunluk seviyesi modelleri taranmış olup kullandıkları metotlar ve değerlendirme kriterleri analiz edilmiştir. Bu değerlendirme kriterlerinden çalışmada kullanmak üzere PMI (Proje Yönetimi Enstitüsü) 'nın tanımlamış olduğu inşaat proje yönetimine ait 12 bilgi alanı dikkate alınarak bir strüktür oluşturulmuş, yine genel geçer bir olgunluk seviyesi ölçümü olan proMMM (Hillson, 2003) 4 ana değerlendirme kriterleri baz alınarak (kültür, süreçler, tecrübe ve uygulama) Türkiye'deki konut üreticilerinin proje yönetimi olgunluk seviyeleri hakkında bir veri ortaya konulması üzerine çalışılmıştır. Çalışmanın özgün noktası proje yönetimi olgunluk seviyesinin ölçümü için 48 soruluk anket oluşturulması ve çalışmanın Türkiye'de bu alanda üzerine çalışılmamış bir sektörde yapılmış olmasıdır. Bu amaçla 12 adet konut üretici inşaat firması ile çalışma yürütülmüştür. Bu firmalar ölçeklerine göre sınıflandırılmış olup; • 6 tanesi mikro ölçekli (Yıllık 2 m Euro dan daha az ciroya sahip) • 3 tanesi küçük ölçekli (Yıllık 2 m Euro ile 10 m Euro arasında ciroya sahip) • 2 tanesi orta ölçekli (Yıllık 10 m Euro ile 50 m Euro arasında ciroya sahip= • 1 tanesi büyük ölçekli (Yıllık 50 m Euro üzerinde ciroya sahip) Şeklinde dağılım göstermektedir. Bu dağılım Türkiye'deki mevcut şirketlerin dağılım durumuyla örtüşmektedir. Diğer taraftan, anketin oluşturulma ve uygulanma süreci 6 ana adımda gerçekleştirilmiştir. Bunlar; • Tarama: Mevcut çalışmaların derlenmesi ve değerlendirilmesi • Oluşturma: Yapılan derleme ve değerlendirmeler sonucu proje yönetimi olgunluk seviyesi ölçümü için hem uygulanabilirlik açısından hem de içerik açısından en uygun değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve anketin bu kriterlere göre hazırlanması • Test etme: Hazırlanan anketin uygunluğunu kontrol etmek amacıyla katılımlardan bir kısmına ön değerlendirme için uygulanması, uygulanabilirlik ve içerik açısından eksiklerin belirlenmesi • Yeniden oluşturma: Mevcut geri dönüşlerle anketin tekrardan ele alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması. • Uygulama: Anketin bahsi geçen 12 adet katılımcıya uygulanması • Analiz: Anket sonuçlarının genel istatistiksel metotlarla düzenlenmesi ve yorumlanması Bu adımlar sırası ile süreç boyunca izlenmiş ve sonuçta elde edilen veriler excel ortamında formülize edilmiş tablolar aracılığı ile değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Olgunluk seviyesi skorunu belirlerken 4 seviyeli bir skala kullanılmıştır. Bu skaladaki seviyeleri sırası ile özet olarak tanımlamak gerekirse; • Seviye 1: Şirketin proje yönetimi ile ilgili herhangi bir farkındalığa sahip olmadığı alandır. Tanımlanmış resmi süreçler mevcut değildir ve şirketin proje performansı tamamen kişilerin bireysel performanslarına göre değişkenlik göstermektedir. Şirket içindeki kişiler değişime kapalıdır ve bildikleri metotların eksiğine fazlasına bakmaksızın ısrarla aynı metotları kullanmaya eğilimlidirler. • Seviye 2: Şirketin proje yönetimi ile ilgili farkındalık belli bir miktarda oluşsa bile bunu şirkete entegre etmenin getireceği ekstra mali ve zamansal yüklerden dolayı kısmı olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle şirkette kısıtlı süreçler için resmi süreçler tanımlanmıştır ve kişilerin performansı hala şirket performansını büyük oranda etkilemektedir. Çalışanların proje yönetimindeki yetkinliği şirket içinde var olan yetkililerin onlara aktardığı bilgi ile sınırlıdır. • Seviye 3: Şirketteki süreçlerin neredeyse tamamı standardize edilmiş şekildedir. Proje yönetimi kurumsal bir kültür haline gelmiş ve çalışanların bireysel performanslarının projeler üzerinde yaratacağı dalgalanma minimize edilmiştir. Şirket çalışanları temel proje yönetimi disiplinlerinde yetkin ve eğitimlidir. • Seviye 4: Şirkette en üst seviyeden en alt seviyeye bir proje yönetimi kültürü mevcuttur. Tüm süreçler toplam proje yönetimi yaklaşımı ile entegre bir şekilde ele alınır. Çalışanlar sürekli gelişimi ilke edinmiştir ve şirket sürekli olarak en son yaklaşımlara adapte olarak metotlarını ve yöntemlerini yeniler. Gibi bir sınıflandırma yapılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki Türkiye'deki konut üretici inşaat firmaları 2,48 lik ortalama olgunluk seviyesi skoru ile seviye 2 den seviye 3 e geçiş sürecindedir. Bu sonuç şirketlerin genel itibariyle bireysel performanslara endeksli ve kısmı olarak tanımlanmış resmi prosedürlere sahip olduğunu fakat kurumsal olarak proje yönetimine entegre olma gayreti içerisinde olduklarını kısmen de olsa ifade etmektedir. 4 ana değerlendirme kriteri tek tek incelendiğinde tecrübe kriteri genel ortalama olan 2,48'den görece aşağıda çıkmıştır (2,34). Bu durum proje yönetimi için yeterli yetkinlikte eleman bulunmadığını nispeten göstermektedir. Bununla birlikte 2,64 puana sahip kültür kriteri puanı görece ortalama skordan yüksek çıkmış ve bu da şirketlerin yeterli olmasa bile görece proje yönetimine yaklaşımlarının ilerlemek yönünde olduğunu göstermektedir. Bilgi alanları üzerinden değerlendirme yapıldığında, şirketlerin ortalama olgunluk seviyesini en belirgin şekilde pozitif etkileyen 2 bilgi alanı maliyet yönetimi ve iş sağlığı güvenliği yönetimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar genel bir değerlendirme yapıldığında sırasıyla 2,77 ve 2.73 luk skorlar çok yüksek bir olgunluk seviyesi skoruna işaret etmese de genel ortalamayı pozitif etkileyen iki bilgi alanı olarak göze çarpmaktadır. Öteki taraftan, şirketi görece olumsuz etkileyen iki bilgi alanı iletişim yönetimi ve paydaş yönetimi bilgi alanları olmuştur. Özellikle küçük ölçekli firmalarda pek karşılığı olmayan bu bilgi alanları şirket içindeki entegrasyonu arttırmak açısında önemli bir yere sahip olmakla birlikte, bu konuda kazanılan yetkinliklerin diğer bilgi alanlarında da bir yükselmeye neden olacağı söylenebilir. Sonuç olarak bu çalışma özelinde oluşturulan bir proje yönetimi olgunluk seviyesi ölçüm modeli ile belirli sayıda katılımcıyla bir çalışma gerçekleştirilmiş ve ortaya sektörün proje yönetimi olgunluk seviyesi hakkında sayısallaştırılmış veriler ortaya koyulmuştur. Kısıtlı sayıda katılımcı ile elde edilen bu sonuçlar ilerleyen süreçte belli bir sayıda katılımcıya uygulanarak daha belirgin sonuçlar elde edilebilir. Ayrıca çalışma kapsamında oluşturulan anket farklı sektörün farklı kollarındaki şirketlere uyarlanabilir ve çalışma bu kollarda da yapılabilir. Bununla birlikte elde edilen bulgular üzerine çıkan sonuçların kök nedenlerinin araştırılması da ayrıca bir akademik çalışma olarak ortaya koyulabilir.
Özet (Çeviri)
The construction industry holds a special place in most countries' economies as it acts as leverage with the added value and employment opportunities it creates. Turkey is a developing country and, construction industry has an essential importance for Turkey like any other developing countries. The contribution of construction industry to Gross Domestic Product of the Turkey is around 8%. Moreover, Residential construction have very large share in the industry itself. There are approximately 400.000-450.000 contractor in Turkey by year 2018. Unfortunately, there is not enough project management qualification criteria to be a contractor in this sector and 70% of residential units are created by these small and medium underqualified contractors annually. So, this paper aims to investigate Turkish residential contractors project management capabilities according to specific project management maturity assessment tool which is created for this research particularly. To achieve this goal, current studies has been investigated and has been adapted to this study. A specific survey is constructed according to 12 knowledge area of PMI and implemented different scale of companies in sector. Results were evaluated in 4 attributes such as; culture, process, experience and application which is inspired by proMMM approach of Hillson (2003). There are 12 participants that attendant to the research. 6 of them Micro scale, 3 of them small scale, 2 of them medium scale and 1 of them is large scale company. This distribution is similar to common situation of residential construction companies. Moreover, 2 fundamental assessment criteria have been measured. First one is the maturity score according to 4 attribute which shows us companies' general situation about project management maturity. Then, second one is knowledge score of the companies which showed us the company's strong and weak side which comprise of their project management maturity. Findings have showed us Turkish residential construction sector has 2,48/4 of maturity score which means improving novice level. This shows us, they have not corporate culture at project management at all but they progress toward to it. Their immersive knowledge areas are cost management and HSSE management which are above the average maturity score and their weak knowledge areas are communication management and stakeholder management. According to attribute scores, there is a common problem about experience of staff in project management which is understood from 2,34 of attribute score below the average. Companies approach to project management is relatively positive with 2,64 but not enough for effective improvement.