Fluoro substituted N-heterocyclic carbene derivatives
Florlu sübstitüyent içeren N-heterohalkalı karben türevleri
- Tez No: 169537
- Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET FLORLU SÜBSTİTÜYENT İÇEREN N-HETEROHALKALI KARBEN TÜREVLERİ Süleyman GÜLCEMAL Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bekir ÇETİNKAYA 24.08.2005, 81 sayfa Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde JV-heterohalkalı karben (NHC) ligandlan ve bunlann karben kompleksleri üzerindeki çalışmalar özetlenmiştir, ikinci bölümde deneysel çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde florlu sübstitüyent içeren NHC türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik incelemeler sunulmuştur. Metal-NHC komplekslerinin homojen katalizde yaygm bir şekilde kullanılan fosfinlere alternatif olmaları, son zamanlarda büyük ilgi çekmektedir. Çünkü katalitik koşullarda (yüksek sıcaklıkta) P-C bağı kolayca kopmakta ve P atomu havanın oksijeni ile kolayca oksitlenmektedir. Aksine, metal-NHC kompleksleri havarim nemi ve oksijenine karşı çok kararlıdır. Dolayısıyla tepkime ortamında ligant fazlasına gerek yoktur. N-heterohalkalı karben ligandlannın bu özellikleri dikkate alınarak, süperkritik CO2 (scCC^) ortamında yapılan katalitik denemelerde kullanılmak üzere süperkritik CCVde çözünebilir nitelikte türevlendirilmiş ligandlarm sentezlenmesi düşünüldü. Bu nedenle azot atomları üzerinde florlu gruplar içeren A^heterohalkalı karben öncüleri (3 ve 6) ve bunlardan türeyen Rh(I)- (7) ve Pd(II) (8) kompleksleri sentezlenmiştir (Şema I ve II).
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT FLUORO SUBSTITUTED N-HETEROCYCLIC CARBENE DERIVATIVES Süleyman GÜLCEMAL Master Thesis in Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Bekir ÇETİNKAYA 24.08.2005, 81 pages This thesis consists of three parts. The first part is a concise review on JV-heterocyclic carbene (NHC) ligands and their complexes. In part II the experimental details were explained. In part III the synthesis, characterization and catalytic studies of fluoro substituted NHC derivatives were presented. Metal-NHC complexes have recently attracted considerable attention as possible alternatives for the widely used phosphine complexes in homogeneous catalysis. Because, P-C bond can easily be cleaved at catalytic conditions (high temperature) and P atom is easily was oxidatiezed with oxygen of the air. In contrast, metal-NHC complexes are very stable toward moisture and oxygen of air. Consequently, excess ligands are no use in reaction conditions. Prompted by the novel features of these carbene ligands, we decided to prepare the supercritical CO2 (scCOz) soluble derivatives in the hope that these carbene ligands can be adapted for catalysis in scCÖ2. scCÖ2 is an attractive alternative to conventional organic liquids for clean synthesis. One of the major limitations of scCOi as a reaction medium for homogeneous catalysis is its rather low solvent strength towards catalysts derived from common organometallic complexes. Therefore, N-heterocyclic carbene precursors; LHX, (3 and 6) containing