Düşük ve yüksek kaygılı üniversite öğrencilerinde yüzyüze ve telefonla kurulan iletişimin problem çözme becerisine etkisi
- Tez No: 16956
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ii ÖZET Bu araştırmanın amacı düşük ve yüksek kaygılı üniver site öğrencilerinde yüzyüze ve telefonla kurulan iletişimin problem çözme becerisine etkisini incelemektir. Bu amaçla, H.ö.'nin çeşitli bölümlerinde okuyan 40 ' ı düşük, 40 ' ı yüksek kaygılı toplam 80 deneğe“İletişim Çatışma Durumu”diye anılan bir iletişim görevi verilmiştir. Bu görev oldukça basit hale getirilmiş bir şehir haritası üzerinde biri kısa (çözümlü) diğeri uzun (çözümsüz) iki ayrı yolun tarif edilmesi ve çizilmesinden oluşmaktadır. Araştırmada deneklerin söz konusu bu iletişim görevini yüzyüze ve telefon aracılığıyla gerçekleşti rrneleri sag lan mı ştı r. Deney oturumlarında deneklerin kısa yolu çözüm süreleri, tekrar sayıları ve uzun yolu çözme başarıları ve tekrar sayılarına ilişkin veriler toplanmıştır. Kısa yolun çözüm süresi ve tekrar sayılarına ilişkin veri gruplarının her biri de 2 (yüzyüze ve telefon) X 2 (düşük ve yüksek kaygılı) 11 k seçki siz grup desenine uygun Varyans Analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları iletişim durumu değişkeninin temel etkisinin anlamlı olmadığı göstermiştir. Daha açık bir deyişle yüzyüze ve telefon aracılığıyla iletişimde bulunan denek gruplarının kısa yolu çözüm süreleri ve tekrar sayıları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Buna karşın, kaygı düzeyi değişkeninin temel etkisinin anlamlı olduğu gözlenmiştir. Kısa yolu çözmek için yüksek kaygılılara göre düşük kaygılı denekler daha az süre harcamışlar ve daha az tek rar yapmışlardır. öte yandan denek gruplarının uzun yolu çözme başarıları X2 testiyle test edilmiş ve denek gruplarının uzun yolu çözme başarılarının bulundukları iletişim durumu ve kaygı düzeyine bağlı olarak bir değişme göstermediği gözlenmiştir.iii Bu bulgular, kaygı düzeyi ve iletişim becerisi ara sındaki ilişkiyi inceleyen diğer araştırmaların bulgula rının ışığı altında tartışılmış» iletişim çatışma durumu tekniğinin avantaj ve dezavantajları Özerinde durulmuş ve gelecek araştırmalar için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
îv ABSTRACT The purpose of this research was to investigate the effect of face-to-face and telephone communication on the problem solving skills of university students. For this purpose, 40 dyads composed of 80 students in various departments of Hacettepe University (40 low-anxiety and 40 high-anxiety subjects) were given a communi vation-conf lict situation task. This task consisted of describing and drawing two different roads, one short (solvable) and the other long (insolvable) on a simplified city map. The dyads carried out this task either face-to-face or by telephone. The data collected in experimental sessions included the amount of time spent and trials used in solving the short road, and the number of subjects who determined that the long road was insolvable. The data for the short road were analyzed using the ANOVA appropriate for a 2 (face- to-face vs. telephone) X 2 (lowvs. high anxiety) com pletely randomized desing. Results indicate that the main effect of the communication situation was not significant. In other words, there was no statistically significant difference in either the amount of time spent or number of trials solving the short road for either face-to-face or telephone based communication. In contrast, the main ef fect of anxiety was significant. That is, low-anfiety sub jects solved the short road in less time and with fewer trials than their high-anxiety counterparts. On the other- hand, the number of subjects in each experimental group who recognized that the long road was insolvable was tested using the Chi-square statistic. The realization of this fact was not dependent on the level of anxiety or the communication situation.These results were discussed in light of other re search investigating the relationship between anxiety and communucation skills. In addition, the (dis) advantages of the communication-conflict situation were reviewed» cul minating in some suggestions for future research on this topic.