Uçucu kül, silis dumanı ve pomza katkılı harçlara yüksek sıcaklığın etkisi
The effect of high temperature on fly ash, silica fume and pumice incorporated mortar mixtures
  1. Tez No: 169589
  2. Yazar: HAKAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEMSİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET UÇUCU KÜL, SİLİS DUMANI VE POMZA KATKILI HARÇLARA YÜKSEK SICAKLIĞIN ETKİSİ ŞENGÜL, Hakan Yüksek Lisans Tezi, inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yar. Doç. Dr. Şemsi YAZICI Mart 2005, 128 sayfa Bu tez çalışmasında; %0, 5, 10, 15 ve 20 oranlarında çimento yerine ağırlıkça uçucu kül, silis dumanı ve pomza içeren çimento harçlarının 150, 300, 450, 600 ve 750 °C sıcaklıklara maruz bırakıldıktan sonra basınç dayanımlarındaki kayıpları incelenmiştir. Bu amaçla üretilen 13 adet harç kompozisyonunda; bağlayıcı madde/agrega/su oranlan 2.75/1/0.478 olacak şekilde, PÇ 42,5 tip çimento, Menderes yöresinden elde edilmiş pomza, Soma Termik Santralinden alınmış C sınıfı uçucu kül ve Antalya Ferrokrom Tesislerinden alınmış silis dumanı ve kireçtaşı kökenli 0-3 mm tane boyutlu kırma agrega kullanılmıştır. Karışımlardan 3900 adet 50 mm ayrıtlı küp örnek hazırlanmıştır. Sıcaklık tesirine maruz bırakılmış örnekler ve bırakılamamış örnekler üzerinde yapılan tek eksenli basınç deneyleri sonucunda örneklerdeki dayanım kayıpları belirlenerek mineral katkıların etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı verilmiştir. İkinci bölümde kullanılan mineral katkılara değinilmiştir. Üçüncü bölümde yüksek sıcaklığın betona etkisi ve bu konuda yapılmış çalışmalardan özetler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise deneysel çalışmalar, beşinci bölümde yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar ve değerlendirmeler, altıncı bölümde ise nihai sonuçlar yer almaktadır. Anahtar kelimeler :Pomza, Silis Dumanı, Uçucu Kül, Yüksek Sıcaklık Etkisi, Basınç Dayanımı
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE EFFECT OF HIGH TEMPERATURE ON FLY ASH, SILICA FUME AND PUMICE INCORPORATED MORTAR MIXTURES ŞENGÜL, Hakan MSc in Civil Engineering Supervisor : Yar. Doç. Dr. Şemsi YAZICI March 2005, 128 pages In this thesis, loss of the compressive strength of the mortars containing fly ash, silica fume or pumice upon exposure to 150, 300, 450, 600 and 750 °C temperatures was investigated. 0, 5, 10, 15 and 20% by weight of cement was replaced by each mineral admixture. 13 different mortar specimens having cement/aggregate/water of 1/2.75/0.478 were prepared. An ordinary portland cement (PC 42,5), a pumice obtained from Menderes region, a Type C fly ash obtained from Soma Thermal Power Plant and a silica fume provided from Antalya Ferrochromium Plant were used. A 0-3 mm crushed limestone aggregate was also utilized. Totally, 3900, 50 mm cubic specimens were prepared. The compressive strength of specimens exposed to various temperatures where compared with that of control specimens cured at 20 °C in water. In the first chapter, the object and scope of the thesis are given. In the second chapter, the mineral admixtures are discussed. In the third chapter, the effect of high temperature on concrete and results of previous studies are presented. Forth and fifth chapters cover the details of experimental study and the results obtained. Conclusion are presented in the sixth chapter. Keywords : Pumice, Silica Fume, Fly Ash, High Temperature Effect, Compressive Strength