Separation of monovalent and divalent ions (K+, Mg2+) from binary mixtures by electrodialysis
İkili karışımlardan tek ve çift değerlikli iyonların (K+, Mg2+) elektrodiyaliz yöntemi ile ayrılmaları
- Tez No: 169602
- Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT YÜKSEL, PROF.DR. NALAN KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Ill ÖZET İKİLİ KARIŞIMLARDAN TEK VE ÇİFT DEĞERLİKLİ İYONLARIN Çt, Mg24) ELEKTRODİYALİZ YÖNTEMİ İLE AYRILMALARI Özgür İPEK Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticileri: Prof. Dr. Nalan KABAY, Prof. Dr. Mithat YÜKSEL Haziran 2005, 362 Sayfa Bu çalışmada ilk olarak KC1 ve MgCİ2 tuz çözeltilerinin farklı oranlarda hazırlanan karışımlarından, K+ ve Mg2+ iyonlarının elektrodiyaliz yöntemi ile ayrılmaları incelenmiştir. Kesikli tip çalışma ile gerçekleştirilen deneylerde, ikili karışımlardan, K ve Mg iyonlarının ayrılma verimine etki eden parametreler olarak, karışımlardaki katyon derişim oranları, uygulanan gerilim ve dolanım debileri ele alınmıştır. Daha sonra, KC1, KN03, K2S04, MgCl2 ve Mg(N03)2 tuzlan ile hazırlanan çözeltilerden K+ ve Mg2+ iyonlarının elektrodiyaliz yöntemi ile ayrılmaları incelenmiştir. Bu çözeltilerden K+ ve Mg2+ tuzlarının ayrılmasına etki eden parametre olarak uygulanan gerilim ele alınmıştır.IV Son olarak, eşit oranlarda hazırlanan KCl-MgCİ2, KC1- Mg(N03)2, KN03-Mg(N03)2, K2S04-MgCl2, K2S04-Mg(N03)2 karışımlarında, dolanım debileri ve uygulanan gerilim sabit tutularak, değişen anyon tipinin K+ ve Mg2+ iyonlarının elektrodiyaliz yöntemi ile ayrılmalarına etkisi incelenmiştir. Deneylerde, Tokuyama Firması tarafından üretilen modifiye edilmiş, model TS-1-10 Elektrodiyaliz cihazı kullanılmıştır. Denemeler sırasında derişik ve seyreltik tankların giriş ve çıkış akımları, iletkenlikleri ve konsantrasyonları belirli aralıklar ile, akım 0,01 A' e düşene dek ölçülmüştür. Hazırlanan çözeltilerden, K+ ve Mg2+ iyonlarının ayrılma performansları ölçülüp karşılaştırılmıştır. Özgül güç tüketimi hesaplamalarında sadece membran dizisindeki, elektrik enerjisi tüketimi dikkate alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çift değerlikli iyonlar; desalinasyon; elektrodiyaliz; magnezyum; membran; potasyum; tek değerlikli iyonlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEPARATION OF MONOVALENT AND DIVALENT IONS (K+, Mg2+) FROM BINARY MIXTURES BY ELECTRODIALYSIS Özgür İPEK Master of Science (MS) Thesis in Chemical Engineering Supervisors: Prof. Dr. Nalan KABAY Prof. Dr. Mithat YÜKSEL June 2005, 362 Pages In this study, firstly, the separation performance of K+ and Mg2+ ions from binary mixtures prepared from different concentrations of KC1 and MgCl2 solutions have been investigated by electrodialysis at batch mode of operation as a function of cation concentration, applied voltage and flow rate. Secondly, separation performance of K and Mg ions from KC1, KN03, K2S04, MgCl2 and Mg(N03)2 solutions, have been studied by electrodialysis at batch mode of operation as a function of applied voltage. Finally, effect of salt type on separation performances of K+ and Mg2+ ions from KCl-MgCl2, KCl-Mg(N03)2, KN03-Mg(N03)2, K2S04-MgCİ2, K2S04-Mg(N03)2 binary mixtures has beenVI investigated at constant applied voltage, constant flow rates and constant concentration. TS-1-10 electrodialysis equipment (Tokuyama) was used in experimental studies. During unsteady state run of ED system, both inlet and outlet concentrations and conductivities of streams were measured at certain time intervals until the current drops to 0.01 A. The separation performances of K+ ions from prepared mixtures were compared with that of Mg2+ ions. The specific power consumption calculations have been performed taking into consideration only the electrical energy consumed in membrane stack. KEYWORDS: Desalination; divalent ions; electrodialysis; magnesium; membrane; monovalent ions; potassium.