Separation of monovalent and divalent ions (Na+, Ca2+) from binary mixtures by electrodialysis
İkili karışımlardan tek ve çift değerlikli iyonların (Na+, Ca2+) elektrodiyaliz yöntemi ile ayrılmaları
  1. Tez No: 169542
  2. Yazar: HAFİZE KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
ııı ÖZET İKİLİ KARIŞIMLARDAN TEK VE ÇİFT DEĞERLİKLİ İYONLARIN (Na+, Ca2+) ELEKTRODİYALİZ YÖNTEMİ İLE AYRILMALARI Hafize KAHVECİ Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticileri: Prof. Dr. Nalan KABAY, Prof. Dr. Mithat YÜKSEL Ağustos 2005, 234 Sayfa İlk olarak NaCl ve CaCl2 tuz çözeltilerinin farklı oranlarda hazırlanan karışımlarından, Na ve Ca iyonlarının elektrodiyaliz yöntemi ile ayrılmaları incelenmiştir, ikili karışımlardan, Na ve Ca iyonlarının ayrılma verimine etki eden parametreler olarak, karışımlardaki tuz derişim oranlan, uygulanan gerilim ve dolanım debileri ele alınmıştır. Daha sonra, NaCl, NaN03, Na2S04, CaCl2 and Ca(N03)2 tuzlan ile hazırlanan çözeltilerden Na+ ve Ca2+ iyonlarının elektrodiyaliz yöntemi ile ayrılmalar incelenmiştir. Bu çözeltilerden Na ve Ca tuzlarının ayrılmasına etki eden parametre olarak uygulanan gerilim ve farklı tuzlar ele alınmıştır. Son olarak, eşit oranlarda hazırlanan NaCl + CaCİ2, NaCl + Ca(N03)2, NaNCb + Ca(N03)2, Na2S04 + CaCl2, Na2S04 + Ca(N03)2IV karışımlarında, dolanım debileri ve uygulanan gerilim sabit tutularak, tuzlardaki değişen anyon tipinin Na ve Ca i yöntemi ile ayrılmalarına etkisi incelenmiştir. tuzlardaki değişen anyon tipinin Na ve Ca iyonlarının elektrodiyaliz Deneylerde, modifiye edilmiş TS-1-10 model (Tokuyama Firması tarafından üretilen) Elektrodiyaliz cihazı kullanılmıştır. Seyreltik ve konsantre akımların konsantrasyonları ve iletkenlikleri membran hücresinin çıkışından her iki dakikada bir örnek alınarak ölçülmüştür. Her bir deneme akım 0,01 A'e düşene dek devam etmiştir. Hazırlanan çözeltilerden, Na ve Ca iyonlarının ayrılma performansları ölçülüp karşılaştmlmıştır. Özgül güç tüketimi hesaplamalarında sadece membran dizisindeki, elektrik enerjisi tüketimi dikkate alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çift değerlikli iyonlar; elektrodiyaliz; kalsiyum; membran; sodyum; suyun yeniden kullanımı; tek değerlikli iyonlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEPARATION OF MONOVALENT AND DIVALENT IONS (Na+, Ca2+) FROM BINARY MIXTURES BY ELECTRODIALYSIS Hafıze KAHVECİ Master of Science (MS) Thesis in Chemical Engineering Supervisors: Prof. Dr. Nalan KABAY Prof. Dr. Mithat YÜKSEL August 2005, 234 Pages During unsteady-state run of ED, firstly, the separation of 4- 94- monovalent (Na ) and divalent (Ca ) ions from unary and binary mixtures prepared from different concentrations of NaCl and CaCİ2 solutions have been investigated by electrodialysis. The effects of some parameters such as electrical potential applied (DC), flow rate of streams and salt concentration rates on the performance of separation have been observed. Secondly, the separation performances of Na+ and Ca2+ ions from NaCl, NaN03, Na2S04, CaCk and Ca(N03)2 solutions have been investigated by electrodialysis. The effects of some parameters such as electrical potential applied (DC) and types of salt were examined.VI Finally, the effect of anion species on the separation performances of Na+ and Ca2+ ions from different types of binary salt mixtures (NaCl + CaCl2, NaCl + Ca(N03)2, NaN03 + Ca(N03)2, Na2S04 + CaCl2, Na2S04 + Ca(N03)2) prepared at the same ratios has been examined at constant applied voltage, constant flow rates and constant concentration. Modified Model TS-1-10 (Tokuyama Corporation, Japan) ED unit was used in the experimental studies. Concentrations and conductivities of streams were measured by taking samples from the exit of the membrane stack at each 2 minutes. In each run, tests were carried on until the current drops to 0.01 A. The separation performances of Na+ ions from prepared mixtures were compared with that of Ca2+ ions. The specific power consumption calculations have been performed taking into consideration only the electrical energy consumed in membrane stack. KEYWORDS: Calcium; divalent ions; electrodialysis; membrane; monovalent ions; Sodium; Water Reuse.