Saanen teke ve keçilerinde kur ve çiftleşme davranışları
Courtship and mating behaviours in saanen bucks and goats
  1. Tez No: 169610
  2. Yazar: FUNDA ERDOĞAN ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGAY TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ill ÖZET SAANEN TEKE VE KEÇİLERİNDE KUR VE ÇİFTLEŞME DAVRANIŞLARI ATAÇ, Funda E. Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Turgay TAŞKIN 2005, 101 sayfa Bu araştırma, Saanen teke ve keçilerinde kimi kur ve çiftleşme davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla araştırmada, 3 baş Saanen teke ve 28 baş Saanen keçi kullanılmıştır. Teke ve keçilerde kur ve çiftleşme davranışlarının belirlenmesi amacıyla dijital kameradan yararlanılmıştır. Elde edilen gözlemler, oluşturulan görsel etki belirleme formuyla bireysel olarak değerlendirilmiştir. Saanen tekelerinde biniş süresi, biniş sayısı, ejakulasyon süresi ve sayısı sırasıyla; 56.93 sn, 3.11 adet/0.5 s, 157.54 sn ve 1.82 adet/0.5 s dür. Saanen tekelerinde ortalama çiftleşme etkinliği 0.50 dir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT COURTSHIP AND MATING BEHAVIOURS IN SAANEN BUCKS AND GOATS ATAÇ, Funda E. M.s, in Animal Science Supervision Doç. Dr. Turgay TAŞKIN 2005, 101 pages This research was carried out to determine some courtship and serving behaviors in Saanen bucks and goats. For this aim, three Saanen bucks and twenty-eight goat were used as experimental materials. Courtship and mating behaviors were individually determined by using digital camera. Number of mounting and mounting period, number of ejaculation and ejaculation period for Saanen bucks were 56.93 s, 3.11 item/0.5 h, 157.54 s and 1.82 item/0.5 h, respectively. Average mating efficiency for Saanen buck was 0.50. Frequency of determining courtship behaviors, following, stand, head turning, tail fanning and circling, were 71.4 %, 78.6 %, 50.0 %, 96.4 % and 31.2 %, respectively.