Saanen keçilerinde embriyoların vitrifikasyon yöntemiyle dondurulması
Freezing of embryos by vitrification method in saanen goats
  1. Tez No: 374843
  2. Yazar: AYŞE MERVE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. TEVFİK TEKELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sunulan tez çalışmasında üreme sezonu içinde bulunan Saanen keçilerinde süperovulasyon sonrası elde edilen ve vitrifikasyon yöntemiyle dondurulup çözdürülen embriyoların viyabilitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini, sağlıklı ve fertil, 2-3 yaş aralığında 15 baş Saaanen ırkı keçi ve 2 teke oluşturdu. Hayvanlara FGA içeren süngerler intravaginal olarak 11 gün süreyle uygulandı. Sünger uygulamasının 9. gününden itibaren süperovulasyon amacıyla 3 gün süreyle azalan dozlarda (2,5;1,5;1ml) sabah/akşam olmak üzere toplam 200 mg FSH kas içi enjeksiyon şeklinde uygulandı. İlk FSH enjeksiyonu ile birilkte 2,2 ml PGF2α IM olarak uygulandı. Onbirinci gün intravaginal süngerler çıkartıldı ve 12. gün sabah 2 ml GnRH IM olarak uygulandı. Gonadotropin salınım hormonunun uygulamasından 4 saat sonra keçilere günde iki kez doğal aşım yaptırıldı. Embriyoların toplanması için ilk aşımı izleyen 7. günde uterus yıkaması yapıldı. Uterus yıkama işlemi laparotomi yöntemi uygulanarak gerçekleştirildi. Elde edilen embriyolar mikroskop altında incelendikten sonra gelişim aşamalarına ve morfolojik yapılarına göre sınıflandırıldı. Elde edilen Grade 1 ve Grade 2 kalitedeki embriyolar vitrifikasyon yöntemi ile donduruldu. Vitrifikasyon işlemi sırasında ekilibrasyon solüsyonu olarak VS1; %20 EG ve VS2; %20 EG+ %10 G, vitrifikasyon solüsyonu olarak VS3; %25 EG + %25 G kullanıldı. Embriyolar VS1 ve VS2' de 5 dk ve VS3'de 30 sn bekletilip sıvı azotta donduruldu. Embriyolar 0,5 M ve 0,25 M' lık sukroz solüsyonlarında ve ardından m-DPS solüsyonlarında 5' er dk bekletilerek çözdürüldü. Daha sonra kültür medyumuna alınan embriyolar viyabilitelerinin takibi için %5 CO2 inkubatörüne alındı. Vitrifikasyon yöntemiyle dondurulup çözdürülen 101 adet embriyonun in vitro ortamda 24. 48. ve 72. saatlerindeki viyabiliteleri sırasıyla %59,4; %33,6; %25,7 olarak belirlendi. 24.
Özet (Çeviri)
In this thesis, viability of freeze-thawed embryos by vitrification following superovulation is aimed in Saanen goats in breeding season. Material of the study was 2 to 3 years old healthy and fertile 15 Saanen goats and two male. Sponges containing FGA was applied to the animals via intravaginal for 11 days. Total of 200mg FSH injected with decreasing dosages twice in day during three days for superovulation was applied by IM starting 9th day. With first FSH injection, 2,2 ml PGF2α was applied by IM. Intravaginal sponges were removed on 11th day and 2 ml GnRH was applied on 12th day. Four hours after GnRH injection, natural mating was allowed twice a day. For optaining embryos, following first mating uterine flushing was done on 7th day. Uterine washing process was performed by laparotomy. After microscope examined, obtained embryos was classified according to morphological structure and development stage. Grade 1 and 2 embryos were freezed by vitrification method. During vitrification process, as equilibration solution VS1; 20% EG and VS2; 20% EG+ 10% G, as vitrification solution VS3; 25% EG + 25% G were used. Embryos waiting 5 min in VS1 and VS2 and 30 sec in VS3 was freezed in liquid nitrogen. Embryos waiting in 0,5 M and 0,25 M sucrose and then in m-DPS solution 5 minutes was thawed. For the tracking of viability, embryos were taken in 5% CO2 incubator in culture medium. Embryos (n=101) freze-thawed by vitrification of viabilities at 24th,48th and 72nd hours in invitro environment respectively was determined as 59,4%; 33,6%; 25,7%.